Wednesday, October 26, 2011

Magustoit "jääkidest"

Tegelikult päris nii hull asi pole, kõlas andekalt lihtsalt :)))
Tegin täna Digestive põhjaga kooki ja natuke küpsisepuru jäi alles. Leidsin külmkapist veel üht-teist ja maitsev ning ülikiire magustoit oli valmis :) Kes ütles, et kokkamine keeruline on???
Kasutasin:
küpsisepuru
kohupiimakreem (vaniljemaitseline)
maitsestamata jogurt
puuviljakompott

Kuna ma ei tohi väga praegu tooreid puuvilju süüa, olen avastanud enda jaoks puuviljakompotid. Pole küll nii head kui päris puuviljad aga raskel ajal ajavad asja ära :) Magustoiduks raputasin kihi küpsisepuru klaasi põhja, peale kokku segatud kohupiimakreem ja jogurt, selle peale omakorda puuviljad. Edasi jälle puru, kreem ja puuviljad. Kõige peale lisasin ka 2 tl kompotivedelikku. Väga hea kiire ja maitsev magustoit sai ja seda kõigest paari minuti ning käepäraste vahenditega :)Head isu!

Leivasupp

Igat toitu on võimalik ära rikkuda seega kuigi mulle leivasupp üldiselt meeldib, olen saanud ka päris kohutavat versiooni sellest. Kuna viimati sai leivasuppi vist keskkooli ajal koolisööklas siis mul veidi isutas... ja leib ka kuivas juba kapi peal. Ise polnud ma varem seda teinud seega oli see mulle päris huvitav :) Internetist leidsin põhiretsepte kuidas seda üldse tehakse ning nende põhjal siis endale kõige mõnusam välja katsetatud.
Kasutasin:
440g leiba (Fazeri must vormileib)
4dl vett
1,5dl puuviljakompoti vedelikku
1dl puuviljakompotti
1tl vanillsuhkrut
näpuotsatäis soola
maitse järgi suhkrut

Panin leiva vette likku u 15 minutiks ning seejärel tõstsin selle potti (ei pigistanud vedelikku leivast välja). Potti lisasin veel 3dl vett ja kompotivedeliku. Kui mul oleks kompotti ja selle vedelikku rohkem olnud, oleksin seda rohkem pannud aga mul oli alles vaid kompoti põhi. Lisasin ka kompoti enda, kuhu kuulusid aprikoos, ananass, pirn, virsik. Ja keetsin madalal kuumusel kuni leib oli täitsa katki ja siis lisasin 1tl vanillsuhkrut ja tavalist suhkrut kuskil 3sl. Edasi kallasin kogu massi blenderisse ja blenderdasin mõnusaks kreemjaks. Kallasin kreemi tagasi potti ja kuna see tundus mulle ikkagi liiga paks, panin poti pliidile tagasi ja lisasin veel 1dl vett. Kusjuures kasutasin sama vett kus sees leiba leotasin. Kui mass oli tagasi potis maitsestasin üle. Lisasin veits soola ja isegi suhkrut juurde.
Tavaliselt serveeritakse leivasuppi kas vahu- või hapukoorega. Mina tegin segu hapukoorest ja maitsestamata jogurtist, mida maitsestasin vähese vanillsuhkru ja tavalise suhkruga.

Minu mälestused leivasupist olid head aga oma tehtud supp on ikka kõige parem :)))Head isu!

Monday, October 17, 2011

Lillkapsa püreesupp

Ega iga päev ei jaksa ka liha süüa, seega põdrale vahepalaks tegin mõnusa püreesupi lillkapsast.
selleks kasutasin:
1/2 lillkapsast
1 kartul
2 porgandit
1 väiksem pastinaak
1/2 pk maitsestamata Creme Bonjouri
sool
pipar
1/2 juurviljapuljongi kuubikut

Lõikusin porgandi ja kartuli ning panin 3l potti keema umbes 2l veega. mõne aja pärast lisasin hakitud lillkapsa ja pastinaagi ning maitseained. Keetsin kuni kõik komponendid olid täiesti pehmed. Mõni hetk enne täielikku valmimist lisasin puljongikuubiku. Soola siis selle võrra vähem ikka eks :) Seejärel blenderdasin kogu massi ning lisasin toorjuustu, mis sulas kuumas supis kenasti. Peale röstisin ahjus saiakuubikuid ja raputasin estragoni. Väga mõnus mahe supp sai. Maitseainetest ei pannud mitte midagi erilist, tegin hästi tavalise ja lihtsa supi, mis tuli väga maitsev!Head isu!

Põdra keel

Keelega on nii, et kellele meeldib ja kellele mitte. Mõne jaoks on kõigest mõte sellest lausa tülgastav. Mina vähemalt proovin ära kõik veidrused mis ette satuvad. Keel on tavapärane minu jaoks, ei midagi erilist ega vastikut. Igatahes üles ma selle kirjutan, ehk keegi tahab proovida :) Puhastasin keele ning panin külma veega potti, kuhu lisasin vürtsi, terapipart, soola, loorberilehte. Maitseainetega keel kees ikka no paar tundi. Kuskil 2,5-3h. Seejärel võtsin keele kuumast veest ja tõstsin kõrvale asetatud külma veega kaussi, kus keelel lõi nahk lahti ning selle sai ära tõmmata. Seejärel jahutasin ning lõikasin lahti. Kahju, et aega oli seekord vähe, muidu oleks teinud ka tarretise ümber aga eks teine kord. Head isu!

Sunday, October 16, 2011

Pasteet põdra maksast

Kuna põdrajahi hooaeg on täies hoos, on järgnevad postitused põdramaigulised :) Kõigepealt panen kirja oma maksapasteedi retsepti, mida tegin põdra maksast. Kuna põdra maks on maailma suur, lõikasin selle neljaks ja saan neli korda pasteeti teha. Üks osa tuli umbes kolmveerandkilone tükk.
Ühesõnaga kasutasin kokku:

1/4 põdra maksa
2 keskmist sibulat
2 keskmist porgandit
4 küüslaugu küünt
1/2 pk taluvõid
soola
pipart
suhkrut
tüümiani
konjakit

Lõikasin porgandi tükkideks ning hautasin tükke pannil kuni need olid poolenisti pehmed, seejärel lisasin hakitud sibula, küüslaugu ning maksa ja hautasin edasi. Vahepeal lisasin soola-pipart, 1 sl suhkrut ja umbes 1 kuhjaga teelusikatäis tüümiani. Kui porgand oli pehme ja maks läbi küpsenud, võtsin panni tulelt ja ajasin kogu pannil oleva massi hakklihamasinast läbi. Pannile jäi ka vedelikku, selle kõik lisasin pasteedi hulka. Kuna kasutasin hakklihamasina suuremat sõela, lasin massi kahel korral läbi. Kui mass olemas, segasin mikseriga ning maitsesin kas on soola juurde tarvis. Kui mass on veel väga soe, saab või lisada tükkidena ning mikserdades sulab see ise seal. Kui aga on juba jahtunud, peaks või eelnevalt pehmeks sulatama ja seejärel massi sisse mikserdama. Seejärel törts konjakit maitseks ning võib segu lõplikult ära segada. Konjakit natukene, et selle maitse ei tapaks kõike muud ja pasteet ei muutuks mõrudaks. Kõigepealt näiteks kolm-neli supilusikatäit ning sejärel maitse kas see on okei või tahad juurde panna.
Mõnus värske saiapäts juurde ja nosimine alaku!Head isu!

Ahjukartulkid tüümiani ja meega

Kui ma kartuleid valmistan siis oma kodus ei ole ma veel kunagi teinud lihtsalt keedetud kartuleid. Ikka mingi puder või ahjuvorm või siis ahjukartulid on kõige tavalisem. Selle retsepti järgi tehtud kartulid on meil suuremate sünnipäevade firmakas. Alati läheb neid mitu head pannitäit ja neid kohe tellitakse, et kas neid nämmasid kartuleid saab ka :)
Vaja läheb:
Toored kartulid
Kuivatatud tüümian
kartulimaitseaine
Sool
Mesi
Õli

Koorin kartulid ja lõikan sektoriteks. Ahjupannile kartulite alla panen küpsetuspaberi kuna mesi ahjus teeb muidu panniga korraliku töö ja küürimist on oi kui palju. Kartulid pannile ja kallan üle vähese õliga (et need ahjus ära ei kuivaks) ning lisan pannitäiele (ületame, et ma teen terve suure ahjuplaaditäie) kartulitele 3 kuhjaga tl tüümiani, 4 sl mett ning 3 tl kartulimaitseainet, peale raputan häääästi natukene soola. Kartulimaitseaine on ka soolane aga kuna mesi teeb asja päris magusaks, lisan tavaliselt veel soola. Segan kõik omavahel kokku ja kuna osa maitseaineid jääb ka panni põhja, raputan otse pakist natuke tüümiani ja kartulimaitseainet veel ka peale õrnalt. Mugav on muidugi segada segu kokku kausis ja siis kallata pannile aga kui on kiire siis ma segan otse pannil :)
Pann ahju ja 200 kraadi juures (küpsetamine alt-ülevalt) 50 minutit, seejärel grillreziimil 5-10 minutit.
Imehead kartulid ja alati on kõigile väga maitsenud :)Head isu!

Monday, October 10, 2011

Karlssoni lihapallid tomatikastmes

Mul on ammusest ajas mõttes olnud teha lihapalle tomatikastmes ja iga kord kui selle peale mõtlen, tulevad meelde Karlsson ja Väikevend :))) Mul pole aimugi mis palle see Karlsson tegelikult sõi aga valmistasin oma ettekujutuse nendest. Varasemalt on mõttes olnud teha neid laisalt ja kasutada kastme sisse lihtsalt frikadelle aga ilmselgelt ei ole frikadellid nii head kui isetehtud hakklihapallid. Seega, tegin ise lihapalle, tomatikastet ja serveerisin täistera spagettidega. Valmistasin seda juba mõni aeg tagasi aga siia jõuab retsept väikse viivitusega kuna aeg on kallis ja viimasel ajal pole mahti seda arvuti taga raisata nii palju kui enne.

Nii, kokku sain 50 lihapalli kuna tegin hästi pisikesed, frikadellide suurused. Kastet tuli ka nii, et sai kolme inimese kahe päeva söök.
Kasutasin:
400g veisehakkliha
1 suur sibul
3 küüslaugu küünt
1/2 tl viie pipra segu
1 tl hakklihamaitseainet
2 muna
1/2 sidruni mahl
1 tl tsillipulbrit (kuivatatud ja pulbristatud kodune tsilli)
soola
pipart

Segasin kokku hakkliha, peenestatud sibula, küüslaugu jt koostisosad. Tahtsin panna veel ka riivsaia aga õnnetul kombel seda kodus ei leidunudki, mäletasin valesti. Tsillit panin suhteliselt palju nagu retseptist näha aga seda seetõttu, et tegingi vürtsikad pallid magushapus kastmes. Taignast veeretasin pallikesed ja praadisin. Kui pallid valmis, tõstsin need kõrvale ja hakkasin valmistama tomatikastet. Selleks kasutasin:
2 sibulat
4 küüslaugu küünt
6 küpset tomatit
1 purk purustatud tomateid (400g)
1 sl suhkrut
1 tl soola
1 sidruni mahl
2 sl õli
pool peotäit basiiliku lehti

Peenestasin sibula-küüslaugu ning praadisin neid vähese õliga poti põhjas. Lisasin eelnevalt hakitud tomatid ning kuumutasin kuni tomat oli täielikult katki. Seejärel lisain purgi purustatud tomateid ning maitseained (külmutatud basiiliku hakkisin) ning keetsin segu kuni kõik oli omavahel segunenud ja suhteliselt pudruks keenud. Kui kaste valmis, kallasin sisse lihapallid ja keetsin veel paar minutit.
Edasi juba keetsin spagetid ning serveerisin.Pallid võtsid suu kergelt õhetama ja samas kastme mahesus tasakaalustas seda hästi.

Head isu!