Showing posts with label Grill. Show all posts
Showing posts with label Grill. Show all posts

Wednesday, May 30, 2012

Värvilised grillvardad

Vahepeal on tegelikult saanud ju ka grillida ja kirja panen ma eestlastele juba hästi tavalise mõtte, nimelt köögiviljade grillimise. Kirja panen ma selle tõttu, et paljud esiteks ei tea mida valida varda otsa ja teiseks, et enamasti visatakse pestud köögiviljad vardasse ja kohe lõkkele. Minu jaoks jääb selline asi veidi maitsetuks ja seetõttu lisan ma viljadele lihtsa marinaadi, mis muudab maitset tunduvalt paremaks! Kasutasin oma kõige lemmikumaid vilju ja vardad said imehead! Panen kirja umbkaudselt oma kogused selleks, et oleks näha mis koguse peale 0,5 dl marinaadi läks. Alljärgnevast sain 18 varrast.
Kasutasin:
suvikõrvits (mõni teab seda zukiinina, või kabatšokina jne)
3 punast sibulat
2 paprikat
5 tomatit (pisemat sorti)
500g shampinjone (värsked)
2 pk Halloumi juustu
Kaste
0,2dl sojakastet
0,2dl balsamico kastet
0,1dl õli
Kastme segasin lihtsalt kõik kokku ja sellega polegi muud tegemist. Ülejäänud vardasse topitavad asjad hakiti väiksemaks ja pandi kokku ühte kaussi, välja arvatud juustu ja seened. Kallasin köögiviljade peale kastme ja segasin kõik hästi läbi. Seened võiks lõigata pooleks ja need saab panna kaussi kõige peale ja veidi neid marinaadiga koos olevate köögiviljade peal ringi veeretada, et need ka soolaka maitsega kokku saaks. Võib ka tsipa kastet alles jätta ja veel ainult seentele pritsida. Köögiviljade hulka ma neid ei pane kuna need lähevad lihtsalt katki. Juust marinaadi ei vaja, see on piisavalt soolakas ja maitsekas. Edasi kõik vaheldumisi tikkude otsa ja grillile. Need 18 varrast kadusid küll jube kiirelt :)
Head isu!

Tuesday, July 5, 2011

Marinaadid kanale ja sealihale

Suvine aeg, tuleb ju grillida kuni liha enam nähagi ei taha :)
Kuna tulemas oli tavalisest suurem seltskond, marineerisin liha rohkem kui tavaliselt: Seakarbonaadi tükid kahte moodi ja kanakoivad kahte moodi. Üritan ka kirja panna mis kokku miksisin.

1. Kanakoivad apelsini-sidruni marinaadis.
3,5 kg koibi
0,5 l apelsinimahla
3 apelsini
3 sidrunit
sool
pipar
4 loorberilehte
pool mugulsibulat
1 küüslaugu küüs

Tahtsin, et marinaadile jääks reaalselt ka apelsini-siruni maitset, seega ei lisanud sinna eriti teisi maitseaineid. Sibula hakkisin hästi peeneks, nii annab see minu arvates rohkem maitset kui rõngad. hakkisin ka küüslaugu, sidruni, apelsini ja segasin koos maitseainete ja mahlaga kõik ära. Apelsini ja sidruni koorisin eelnevalt kuna kartsin, et koor annab kibea maitse. Kile peale ja seisma.

2. Sea kaelakarbonaad melissi-sidruni marinaadis keefiriga
5 kg sea kaelakarbonaadi
1 liiter keefiri
2 suurt peotäit melissilehti
3 sidrunit
4 loorberilehte
pool mugulsibulat
1 küüslaugu küüs
pipar
sool

Tüheldasin liha parajateks kuubikuteks, et hiljem vardasse ajada. Kuna jällegi tahtsin just eriti melissi-sidruni maitset, panin ülejäänud maitseaineid vähe. Sibul, küüslauk jälle väikeseks hakitud, lisatud melissilehed, hakitud sidrun ja ülejäänud maitseained, kallasin kogu segu keefiriga üle ja segasin kõik omavahel. Kile peale ja külmkappi.

3. Kanakoivad/Sea kaelakarbonaad keefirimarinaadis

Tegin peaaegu sama marinaadi kahele kogusele - üks kanale ja teise sea kaelakarbonaadile, seega räägin kui ühest marinaadist, kus toon välja erisused kana ja sea puhul kus neid leidub. Muud kogused ei ole pooleks jagatud kahe marinaadi peale vaid nii palju kui kirjas, läks kummalegi.

3,5 kg kanakoibi/ 5 kg sea kaelakarbonaadi
1 l keefiri
6 loorberilehte
1 suur peotäis hakitud peterselli
1 suur peotäis hakitud estragoni
2 mugulsibulat
5 küüslaugu küünt
1 tl Santa Maria šašlõkimaitseainet
sool
pipar

Hakkisin jällegi sealiha, koivad jäid nagu nad on, lisasin hakitud rohelise materjali, mugulsibula, küüslaugu ja maitseained. Lisasin mõlemale segule ka liitri keefiri ja segasin. Kanale lisasin ka 2 tl Türgist toodud kebabimaitseainet (kanakebabile mõeldud). Kiled peale ja külmkappi.


Kuna pidin vahepeal ära sõitma, tegin marinaadid suhteliselt varakult valmis. Varakult tähendab, et valmistasin marinaadid teisipäeval ja grillimine toimus reedel. Kuna liha oli pidevalt külmkapis, oli see reedeks täitsa hea. Pikem aeg marinaadis ligunemiseks teeb liha pehmemaks ja seega vajab ka vähem aega sütel. Üldjuhul on igasugused marinaadid head aga ainus mind mind häirib on mage liha. Mulle ei meeldi lisada grillitud lihale ise soola. Kui just tegemist ei ole värske veisefileega, millele väga maitseaineid enne grillimist ei lisatagi :) Seetõttu soola panen mina alati ennem rohkem kui vähem. Kirja pandud marinaadides tuleb arvestada ka asjaolu, et keefir ja apelsinimahl ise muudavad maitse mahedamaks ja vähendavad soola mõju.

Igatahes liha tuli hea :)

Head isu!

Sunday, June 12, 2011

Grillitud puuviljad toorjuustuga

Lisaks ananassile tegime oma rõdu grillõhtul ka muid magusaid vilju grilli peal. Selle retsepti järgi tehtud puuvilju sain esimest korda ühel piknikul ning nüüd uuesti sama koka poolt enda maakodus. Lisan siia ka lingi koka enda retseptile, mina lihtsalt proovisin järele teha: Delight Cafe
Selle magustoidu tegemiseks on kõige ideaalsemad ühekordsed fooliumist nõud, millel on ka papist kaane osa kaasas. Lõikusin sinna sisse järgmised koostisosad :

1/2 õun
1 banaan
1/2 pirn
1 kiivi
suur peotäis maasikaid
pool suurt rabarberit
piparmündilehti

Kastmeks:
Toorjuust
0,5 tl mesi
vaniljesuhkur

Koorisin ka õuna ja pirni, kuna kartsin, et koored on vintsked. Lõikusin viljad kõik anuma põhja, viljade vahele raputasin piparmünti, segasin omavahel toasooja toorjuustu, mee ja vaniljesuhkru ning lisasin selle viljade peale. enne grillile asetamist panin ka papist kaane anumale peale. Minul juhtus muidugi see, et gaasigrill, olles ka täieliku miinimumi peal, keetis viljad kõik liiga läbi. See oleks pidanud mul grillil olema maksimum 5 minutit aga kuna viimati panime selle õuegrillile peaaegu kustunud süte kohale, kus see oli u 30 minutit, ei osanud seda ette näha. Nägin, et asi on hapu kui kaane alt hakkas juba roosasid vahumulle välja ajama. Võtsin siis ruttu anuma grillilt ära ja olin hetkeks õnnetu. Sellegipoolest jätsin toidu jahtuma ning otsustasin proovida. Viljad tundusid küll liiga pehmed ja valmis ning toorjuust oli kõik muutunud vedelikuks. Üldiselt meeldiks mulle kui osa toorjuustu jääks heledaks ja natukene paksemaks peale. Enivei, kui kõik oli natukene jahtunud ja tahenenud, jagasin massi pokaalidesse ja serveerisin ning maitse poolest oli see siiski väga hea! Parimatest koostisosadest ei saa ka üritades halba toitu teha :) Külalised kiitsid ja maiustasin ka ise isuga!
Head isu!

Grillitud ananass

Üle pika aja oli üks nädalavahetus kus ma ei jõudnud oma peenarde vahele vaid jäin linna. Kasutasime seda aega tegusalt ära ja isegi väike korteri grillõhtu mahtus nädalavahetusse. Kuna tegemist kortermaja neljanda korrusega, kasutame väikest gaasigrilli. See pole just sama mis puudega köetud söed ja päris suitsumaitse toidul aga ajab asja ära.
Kuna külalised pidid lihamaterjaliga tulema, jäi meie peale miskit liha kõrvale pakkuda. Otseselt head mõtet mul kohe polnud aga teadsin, et tahaksin teha midagi magusatest puuviljadest kuna rohelise salati teen nagunii liha kõrvale. See oli nii tavaline tomati-kurgi-mozzarella salat kuhu turult sain lisaks pundi karulauku, et ei ei hakkagi sellest pikemalt rääkima. Aga kuna mõte jäi grillitud puuviljade peale, hakkas mind kummitama mõte ananassist. Kuna mulle väga meeldib ahjus küpsetatud ananass, otsustasin sama proovida ka grillil. Selleks oli mul vaja:

1 terve värske ananass
150 ml rummi
3 sl fariinisuhkrut
vaniljesuhkrut
1 sl mesi

Panin poti pliidile ja keetsin valmis siirupi ananassi marineerimiseks. Selleks lisasin rummile fariini- ja vaniljesuhkru ning mee ja kuumutasin kuni suhkur oli sulanud. Kallasin marinaadi madalasse laia põhjaga anumisse ja hakkasin ette valmistama ananassi. Lõikasin ananassi pikkupidi neljaks nii, et roheline tutt jäi igale tükile külge. Kuna mul oli marineerimiseks väga vähe aega, torkasin tikuga ananassi lõigatud pooltele auke sisse, et marinaad ka sisse jõuaks aga ideaalis oleksin lausa süstinud siirupit ananassi sisse :) Igatahes asetasin neli ananassiveerandikku marinaadi sisse lõigatud pool allpool ning nii iga 15 min tagant vahetasin pooli. Soomustega poolt ei ole mõtet marinaadi asetada kuna selle lõikad pärast nagunii ära. Viskasin ka rabarbereid sinna marinaadi aga nagu pärast selgus, jäid rabarberid ikkagi liiga hapud.
Kui grill oli soe, asetasime ananassiveerandikud grillile lõigatud pool alla ja vaheldumisi grillisime mõlemat poolt samu pooli pidevalt marinaadiga üle pintseldades. Grillil kaane all olid ananassid umbes 10-15 minutit.Heameelega oleksin pannud hommikul kohe marinaadi ja õhtul grillinud aga õnneks jäi maitse ikka väga mõnus ja huvitav. Kui veerandikud olid valmis, lõikasin need viiludeks, siis oli hea igaühel endale tükikesi taldrikusse tõsta. Ananass jäi imehea mahlane!Kusjuures marinaadi jäi enamikus järele ja kui ananassid olid valmis, maitsesin seda ... imeline! Sellel oli nüüd ka mõnus ananassi maitse juures. Igatahes panin selle purki ja kavatsen sama magusat rummi-ananassimaitselist marinaadi ka lähipäevil mõne lihatüki marineerimisel kasutada! Kuna marinaadis palju alkoholi ja suhkrut, peaks see suhteliselt pikka aega säilima.