Tavaliselt mõnus pühapäev on täna :) Sai juba ka vähe küpsetatud ja kuna väike tegelane magab, kasutan aega hästi ära ja panen kohe kirja ka tänase ahjutäie.
Täna oli laisa inimese küpsetamise päev. See tähendab, et kasutasin valmis pärmi-lehttainast. Tegin sellest kahte sorti croissante: juustu-basiiliku ja juustu-sibula. Räägin lähemalt juustu-sibula sisust ja eelkõige seal kasutatud sibulast. Kallis kaasa tuli ükspäev töölt jutuga, et sealses söögikohas on maitseainete kõrval ka kuivatatud sibulatükid, mida toidule raputada saab. Ütlesin et jajaa, santa marial on jah mingid sibulalaastud ja küüslaugulaastud nendes pisikestes purkides. Sellepeale raputas ta pead, et neil on kohe suured pakid ja suhteliselt suured sibulatükid. Eks sinnapaika see jutt sel päeval jäi aga järgmine kord kui poodi läksin, tulid need sibulad mulle maitseainete riiuli juures meelde ja üles ma need sealt leidsingi. Korralikud suured pakid kergelt pruunistatud kuivatatud sibulast. Mitte rõngad ega ribad vaid tükid, suhteliselt suured tükid tõesti. Ostsin koju ühe paki ja nüüd kasutan neid kõikjal. Hämmastavalt maitsvad asjad. Vahepeal lausa krõpsude pähe söön neid kui toitu teen :)))) Mõnusalt krõbedad on ka. Ma Eestis ei ole neid varem poes tähele pannud ja võimalik, et pole osanud otsida lihtsalt aga neid kavatsen ma siit väga palju kaasa osta kui tagasi tuleme ja Eestist neid tõesti saada ei ole! Neid samu sibulaid kasutasin ka tänastes juustu-sibulacroissantides
Koguseid pole väga mõtet kirja panna kuna see kõik käib jälle tunde järgi aga mina kasutasin:
Pärmi-lehttainas (mul oli kokku seda 0,7kg aga tegin ka viineripirukaid)
Taluvõi - seda läks umbes 25g 0,7kg peale
külmutatud värske basiilik
riivitud juust
kuivatatud sibulatükid
sool
muna
Rullisin taigna ristkülikukujuliselt lahti ja määrisin seda sulatatud võiga, mille peale raputasin juustu ja kergelt soola. Ühele tainapoolele raputasin veel hakitud basiilikut ning teisele kuivatatud sibulatükke. Lõikasin taignast kolmnurksed tükid ning rullisin need kokku alustades laiemast otsast. Seejärel tõstsin ahjuplaadile ja määrisin enne ahju (220 kraadi) panekut munaga. Ahjus hoidsin kuni olid kuldpruunid. Maailma lihtsad ja jube head tulid :) Kui aus olla siis kui ma oleksin teadnud, et need juustu-sibulacroissandid nii hästi maitsevad, poleks ma vist viineripirukaid üldse tegema hakanudki ja basiiliku omasid oleksin ka vähem teinud :)
Head isu!
Showing posts with label Soolased küpsetised. Show all posts
Showing posts with label Soolased küpsetised. Show all posts
Sunday, December 4, 2011
Sunday, September 18, 2011
Õunakook Camemberti juustuga
Kuna tahtsin vahepeal midagi uut ja huvitavat proovida, jäi silma retsept raamatust, kust ma alguses aru ei saanud, kas tegemist magusa või soolase koogiga. Nüüd kui kook ära proovitud, võin öelda, et täitsa soolane :) Aga eks ise saab mängida ka magusamaks kui huvi on :)))
Koogi põhi:
200g nisujahu
0,5 tl soola
170g võid või margariini
1 muna
Kate:
1 muna
2 munakollast
170 g toasooja Camembert juustu (valgehallitus juust)
235 ml kohvikoort
2-3 sl hakitud värsket estragoni
2 suurt hapukat õuna
sool
pipar
Taignaks segasin kõik põhja komponendid ühte kaussi ja sõtkusin käega ühtlaseks palliks. Palli panin pooleks tunniks külma ja seejärel jagasin selle lahtikäiva koogivormi põhjale ja äärtele. Tegin põhja sisse augud ja ääred katsin fooliumiga ning panin põhja ahju 200 kraadi juurde 25 minutiks. Fooliumiga vooderdasin ääred kuna taignas oli palju võid ja kartsin, et need alla vajuvad. Peale küpsetamist tõstsin koogi põhja jahtuma.
Õunad koorisin, eemaldasin südamiku ja lõikasin sektoriteks. Sektorid jagasin küpsetatud koogipõhjale valmis.
Katte valmistamiseks hakkisin juustu ning kuigi retsept ütles, et juustu tuleks lihtsalt mikserdada kuni juust on ilma tükkideta ühtlane mass, siis minu juustuga seda ei juhtunud, tükid olid suhteliselt kõvad. Muidugi mina olin unustanud selle ka täielikult toatemperatuurile jahutada. Igatahes miksriga andsin alla ja panin juustu blenderisse, kuhu lisasin kohe ka ühe terve muna+2 munakollast. Blender tegi juustu ja munad kenasti ühtlaseks massiks, lisasin seejärel ka kohvkoore ja blenderdasin kõik ühtlaseks. Lisasin soola ja pipart, ise sõrmeotsaga maitsesin, et segu ei jääks mage. Kui enam ei blenderdanud, lisasin hakitud estragoni ja segasin. Saadud massi kallasin vormi õunte peale ja lükkasin ashju ning küpsetasin 200 kraadi juures 40 minutit. Vaatasin, et kreem ei oleks enam vedel igatahes. Ahjust välja võttes lasin veel 30 minutit jahtuda, et oleks lihtsam lõigata ning seejärel serveerisin. Soojalt on kook parem kui külmkapis seisnuna.
Kook tuli tõesti huvitav aga maitsev. Kallis kaasa kiitis veel järgmine päev seda kooki ja oli jube õnnelik, et paar tükki veel alles oli aga tema eripära on see, et iga koogi puhul peab ta mainima, et kui neid marju (seekord siis õunu) poleks, oleks see kook veel parem :) Millegipärast talle ei meeldi ühedki marjad ega viljad (sh moosid) kookide peal. Eks järgmine kord tema rõõmuks teen ilma õunteta lihtsalt valgehallitus juustu kooki näteks singiga lihtsalt. Aga teised, kes said proovida ütlesid just, et see hapukas õun on mõnus ja teeb koogi omamoodi huvitavaks.
Head isu!
Koogi põhi:

200g nisujahu
0,5 tl soola
170g võid või margariini
1 muna
Kate:
1 muna
2 munakollast
170 g toasooja Camembert juustu (valgehallitus juust)
235 ml kohvikoort
2-3 sl hakitud värsket estragoni
2 suurt hapukat õuna
sool
pipar
Taignaks segasin kõik põhja komponendid ühte kaussi ja sõtkusin käega ühtlaseks palliks. Palli panin pooleks tunniks külma ja seejärel jagasin selle lahtikäiva koogivormi põhjale ja äärtele. Tegin põhja sisse augud ja ääred katsin fooliumiga ning panin põhja ahju 200 kraadi juurde 25 minutiks. Fooliumiga vooderdasin ääred kuna taignas oli palju võid ja kartsin, et need alla vajuvad. Peale küpsetamist tõstsin koogi põhja jahtuma.
Õunad koorisin, eemaldasin südamiku ja lõikasin sektoriteks. Sektorid jagasin küpsetatud koogipõhjale valmis.
Katte valmistamiseks hakkisin juustu ning kuigi retsept ütles, et juustu tuleks lihtsalt mikserdada kuni juust on ilma tükkideta ühtlane mass, siis minu juustuga seda ei juhtunud, tükid olid suhteliselt kõvad. Muidugi mina olin unustanud selle ka täielikult toatemperatuurile jahutada. Igatahes miksriga andsin alla ja panin juustu blenderisse, kuhu lisasin kohe ka ühe terve muna+2 munakollast. Blender tegi juustu ja munad kenasti ühtlaseks massiks, lisasin seejärel ka kohvkoore ja blenderdasin kõik ühtlaseks. Lisasin soola ja pipart, ise sõrmeotsaga maitsesin, et segu ei jääks mage. Kui enam ei blenderdanud, lisasin hakitud estragoni ja segasin. Saadud massi kallasin vormi õunte peale ja lükkasin ashju ning küpsetasin 200 kraadi juures 40 minutit. Vaatasin, et kreem ei oleks enam vedel igatahes. Ahjust välja võttes lasin veel 30 minutit jahtuda, et oleks lihtsam lõigata ning seejärel serveerisin. Soojalt on kook parem kui külmkapis seisnuna.
Kook tuli tõesti huvitav aga maitsev. Kallis kaasa kiitis veel järgmine päev seda kooki ja oli jube õnnelik, et paar tükki veel alles oli aga tema eripära on see, et iga koogi puhul peab ta mainima, et kui neid marju (seekord siis õunu) poleks, oleks see kook veel parem :) Millegipärast talle ei meeldi ühedki marjad ega viljad (sh moosid) kookide peal. Eks järgmine kord tema rõõmuks teen ilma õunteta lihtsalt valgehallitus juustu kooki näteks singiga lihtsalt. Aga teised, kes said proovida ütlesid just, et see hapukas õun on mõnus ja teeb koogi omamoodi huvitavaks.
Wednesday, July 13, 2011
Soolane tomati-sibula kook rukkipala põhjal
Meil on jälle hoogu võtnud vahva traditsioon, kus head sööki ja selle valmistamist nautivad sõbrad saavad kord kuus kokku ja üks leibkond pundist valmistab teistele sööki. Kambas on meil neli kokandushuvilist seega üks teeb süüa iga 3 kuu tagant. Oleme teinud ka blogi, kus iga kokkaja ka kirja paneb mida kuidas tegi, koos piltidega mis siis välja tuli :) Me kõik oleme algajad kokkajad seega nalja saab ka ja kõik pole kaugelti ideaalne VEEL :))) Lähemalt meie BLOGIST. Ka blogis on kirjas minu kokkamine aga teen sealt copy-paste ka oma blogisse. Seda juba seetõttu, et seal kolm rooga järjest, ma tahaksin neid kõiki eraldi kirja panna, muidu jutt tuleb sama.
Juulikuu oli siis minu kokkamise kuu ja eile tuli Tiigi tänava restorani meiega kokku 5 inimest. Menüüs oli kolmekäiguline õhtusöök:
Tavaliselt on koogid jahu ja võiga tehtud taignal ja muretaignal aga ma tahtsin midagi
teistsugust, leiba tahtsin. Ostsin siis rukkupala ja mõtlesin sellest teha umbes taolist tainast nagu küpsistest tehakse - et purustad küpsised, lisad või, segad ja surud vormi põhja. Mõeldud-tehtud! rebisin rukkipalad umbes kuueks tükiks ja viskasin tükid blenderisse. Ise tegelikult kartsin ka, et blender ütleb mulle selle peale, et lolliks oled läinud?!? Aga ei, blenderdas leiva väga heaks leivapuruks, poleks tegelikult uskunudki :) kasutasin kokku põhjaks ühe paki rukkipala. Eelnevalt sulatasin 1 pk taluvõid (jah, seda tundus ka mulle palju aga kuna ma no tõesti mitte kuskil mujal seda ei kasutanud, panin kõik sisse :)) ja nüüd siis segasin või ja leivapuru ning surusin saadud segu lahtikäiva koogivormi põhja. Põhi jäi suhteliselt paks aga samas (vähemalt mind) see ei häirinud, tegigi just maitse mahedamaks ja põhi polnud ka konkreetne kõva põhi vaid mõned koostisosad olid natukene ka põhja sisse vajunud. Mida ma järgmine kord vist teeksin, on see, et eelküpsetaksin põhja natukenegi. See ei jäänud toores aga kui täidise peale kallasin, siis vedelam osa vajus põhja sisse kõik :) Pidin poole küpsemise peale vedelat uuesti peale valama. Enivei, põhi valmis, hakkasin täidist valmistama. Selleks kloppisin kokku 4 muna, 200 ml kohvikoort, pool pakki Creme Bonjouri, 100 ml maitsestamata jogurtit ning maitseainetest soola, pipart, kuivatatud tüümiani ning basiilikut. Jätsin kokku kopitud segu kõrvale ja hakkisin ülejäänud koostisosad: tomat, mugulsibul (1 valge ja 1 punane), konservananass. Hakkisin 3 tomatit, sibulad ja 4 ananassirõngast peeneks ning jagasin rukkipõhja peale ära. Hakitud massi peale kallasin eelnevalt klopitud segu ja lükkasin ahju u 200 kraadi peale. Muidugi küpsemise ajal voolas põhjast natukene vedelat massi ka välja ning mis välja ei voolanud, voolas rukkipõhja sisse :) Umbes 20 minutit lasin küpseda, samal ajal kloppisin veel 2 muna kokku 150 ml kohvikoorega. Võtsin koogi ahjust välja, kallasin uue segu peale (enam ei voolanud kuhugile). Raputasin peale 150 g riivitud juustu ja segu sisse lükkasin eelnevalt sektoriteks lõigatud tomati ning nende vahele jagasin värsked basiilikalehed. Lehtede peale asetasin pooleks lõigatud mozzarellapallikesed ja lükkasin segu tagasi ahju. Ahjus oli see veel umbes 25 minutit. Ahjust välja võttes tõstsin rõdule jahtuma.
Mozzarellapallikesed sulasid lehtede peale ära ja jahtudes muutusid kõvaks ... halb oli lõigata. Maitse oli muidugi väga hea :) Serveerisin jahedalt.
Head isu!
Juulikuu oli siis minu kokkamise kuu ja eile tuli Tiigi tänava restorani meiega kokku 5 inimest. Menüüs oli kolmekäiguline õhtusöök:
- Rukkipala põhjal soolast kooki (oli mingis mõttes Quiche moodi aga õiget nimetust ma sellele panna ei osanudki....)
- Valgehallitusjuustuga täidetud kanafilerull peekonis Krimmipärase salatiga
- Mandliparfee
Tavaliselt on koogid jahu ja võiga tehtud taignal ja muretaignal aga ma tahtsin midagi
Head isu!
Subscribe to:
Posts (Atom)