Showing posts with label Rahvusköögid. Show all posts
Showing posts with label Rahvusköögid. Show all posts

Wednesday, December 12, 2012

Pad Thai krevettidega

Suve pikendamiseks käisime oktoobri lõpus Tais puhkamas, kus saime mitu nädalat nuudlitest ja riisist toituda :))) Eks tegelikult sai seal ka kõike muud aga igas menüüs kõige paremini teadsime me sööki nimega Pad Thai, mida pakuti erinevat moodi: krevettidega, erinevate mereandidega, kanaga, loomalihaga jne. Tellides sai ise ka valida, missuguste nuudlitega seda rooga soovid. See oli seal kalli kaasa lemmik söök kuna ta teadis mida ta saab kui selle tellib ja see maitses talle. Meile kõigile maitses tegelikult aga teised eksperimenteerisid rohkem kohalike toitudega...vastu pükse saime ka rohkem :) Pad Thaid soovis abikaasa edaspidi ka koduses menüüs kohata. Korra ma juba katsetasin seda aga kuna mul ei olnud sel hetkel kõiki vajalikke koostisosasid kodus olemas, ei tulnud see päris õige. Seekord olid ettevalmistused tehtud ja tulemused hämmastavalt head:) Nii palju täpsustan, et sellist asja nagu tamarindi pasta ma lihtsalt ei suutnud leida kahest poest, mida külastasin, seega asendasin selle Worchesteri kastmega, mille koostises seda leidub.
Kogusest piisab vabalt 4 suure söömaga inimesele.
Kasutasin:
250g riisinuudleid
180g kooritud krevette
2 muna
5 suuremat küünt küüslauku
2-3cm jupp porrut (parem oleks kasutada rohelist sibulat väike punt)
oaidusid
50g röstitud pähkleid (mul maapähkel)
õli
1 laim
tšillit (soovi korral)
Kastmeks:
4sl Worchesteri kastet
9tl kalakastet
6tl sojakastet
80ml kanapuljongit
5tl tšillikastet
4tl fariinsuhkrut
Lasin potis vee keema, keerasin pliidi kinni ja panin nuudlid paariks minutiks vette ligunema. Need ei tohi päris valmis saada vaid nii kolmveerandi peale kuna hiljem lähevad need veel pannile. Vahepeal segasin kokku kastme, milleks lihtsalt ühendasin kõik kastme komponendid ja segasin korralikult. Tulemus peaks olema magus-hapu kaste, mis on samas hästi soolane ning piisavalt tšilline. Samal ajal pannil kuumutasin õli, lisasin küüslaugu, porru ja krevetid. Segasin neid pannil nii minuti-kahe jagu, seejärel kallasin hetkeks kõrvale ning lõin panni keskele kaks muna, mida hakkasin pannilabidaga kohe segama, et tuleks munapuder. See puder peaks aga olema hästi õhuke, seega tuleks kasutada maksimaalset kogu panni pinda või lausa munad ükshaaval teha. Esimesel korral jätsin krevetid muna tegemise ajal pannile, lihtsalt lükkasin kõrvale ja tulemuseks oli krevetiomlett. Ju mul pole piisavalt suur pann. Seejärel lükkasin panniletagasi krevetid ja lisasin nuudlid ning kallasin peale kastme. Segasin nuudleid plastikust toidutangidega ehk segamise all mõtlen nende pidevat tõstmist tangide ning pannilabida abil. Lihtsalt segades läheb asi pudruks. Vahepeal maitsesin ning lisasin poole laimi mahla pigistades ning minu jaoks oli vürtsikust vähe, seega lisasin Taist toodud kohalikku tšillit. Imepisikesed aga VÄGA kanged kuivatatud kaunad. Lisasin neid kaks ka ja võttis juba veidi tulitama :) Kõige viimasena lisasin peotäie idusid ning segasin veel veidi. Kokku vast 4-5 minutit aga eks peab maitsema, et nuudlid oleksid valmis. Serveerides lisasin laimipooliku ja kallasin toidu üle hakitud maapähklitega, täpselt nagu seda igal serveerimisel Tais tehti. Raputasin peale ka veidi idusid juurde kuna mulle need hästi maitsevad.
Kallile kaasale meeldis seekordne pad thai VÄGA, ta oli hämmingus, et ma lõpuks suutsin genereerida Tai söögikohtadega absoluutselt konkureeriva Pad Thai. Miks ma kasutan oma kalli kaasa sõnu kui suurt kaalunumbrit toitude hindamisel? Sest ta on minuga selles mõttes aus ja pirtsutab päris palju söögiga. Kui talle meeldib siis on see nagu toidukriitiku hea arvustus. Tänase kohta võiks öelda, et lausa väga hea :)
Kes pole seda varem söönud ja ei oska võrdlusmomenti tekitada, võiks seda ikka proovida. Meil oli hea see moment tekitada, kuid siiski on tegemist tõesti hea toiduga, mitte nostalgiliste meenutustega hiljutisest reisist.

Head isu!

Monday, May 21, 2012

Lõhe Aasiapärases marinaadis

Ma ei tee pidevalt erinevaid roogasid. Üritan ikka vahepeal miskit täiesti uut valmis teha aga üldiselt ikka sama tooraine lihtsalt erinevas kuues. Seekord siis hästi tavaline tooraine meie puhul aga täiesti erinevalt kui tavaliselt seda teinud olen. Esiteks ei ole see ahjus vaid hoopis pannil tehtud. Kasutatud kogusest jätkub umbes neljale.
Kasutasin:
800g lõhefileed
2tl tuhksuhkrut
2tl valge veini äädikat (või sidrunimahla)
3sl sojakastet
3sl päevalilleõli

Lõikasin kalafilee naha küljest lahti ja tegin väiksemateks tükkideks, et oleks parem praadida. kallasin marinaadi koostisosad kokku ning segasin kuni suhkur oli täielikult sulanud. Segu kallasin kala peale ja keerutasin kala selle sees. Pikalt pole vaja seda marineerida, mul seisis see umbes paar minutit kuni pann kuumenes.Võtsin marinaadist mõned tükid, panin pannile ja pruunistasin õrnalt igast küljest. Seejärel keerasin kuumuse veidi alla ja panain pannile kaane peale, et kala seest ka kenasti valmiks. Serveerisin kerge salatiga. Väga lihtne aga täiesti teistsugune :) Suhkru ja sojakastme kooslus andis väga huvitava maitse, mis sobib lõhele. Natukene "magusjas" aga samas siiski sojaselt soolane :)))))))))) Seda, kas toit tuli hea või mitte, tean kalli kaasa pealt kuna ta parajalt pirtsakas on. See talle meeldis ja palus teinegi kord teha. Teen! Mulle ka väga meeldis. Hästi sobib see just kas kerge rohelise salati kõrvale või sisse.
Head isu!

Wednesday, March 14, 2012

Hiinapärane magushapu kana

Tegin eile tavalist nuudlirooga aga kana seekord vähe teistsuguselt. Magushapus kastmes nimelt. Väga mõnus tuli ja retsept ruttu kirja enne kui meelest läheb!!!
Kasutasin:
450g kanafileed
3sl maisitärklist
2sl sojakastet
1 muna
1 paprika või konserveeritud paprika tükke
2 keskmist sibulat
1  ananassikonserv (227g)
1tl riivitud ingverit
1tl riivitud küüslauku
Kastmeks:
227g ananassikonservi vedelik
0,3dl vett
3sl valget veiniäädikat (kui puudub siis pigista sidrunit)
2sl sojakastet
1sl maisitärklist
2sl ketšupit
2sl suhkrut
Kana lõikasin meelepärasteks tükkideks ja kausis segasin tükkide hulka ühe lahtiklopitud muna. Seejärel lisasin sojakastme ja maisitärklise. Segasin. Liha panin kõrvalse seisma ja valmistasin kastme, milleks segasin kõik ained omavahel kokku. Kana praadisin pannil mitmes osas kuldpruuniks ja jätsin oma aega ootama. Edasi panin pannile tükeldatud paprika (mul oli konserv), sibula, ananassi, küüslaugu ja ingveri. Küüslaugu ja ingveri võib ka välja jätta kui mõnele ei istu, magushaput maitset need komonendid ei mõjuta. Mulle endale lihtsalt meeldivad need :) Kuumutasin veidi kõiki komonente pannil ning kallasin peale varasemalt segatud kastme. Seejärel lisasin pannile kana ning segasin veidike, et kõik omavahel seguneks. Valmis serveerimiseks! Väga hea nuudliroa kõrvale.

Head isu!

Thursday, December 8, 2011

Chinese ehk Hiinapärane kana ja nuudliroog

Tänane menüü koosnes hiinapärasest toidust. Hiinapärane kana ja nuudlitega juurvilja vokiroog. Kõigepealt valmistasin kana. Selleks kasutasin:
200g kanafileed
2tl riivitud ingverit
2tl purustatud küüslauku
2 keskmine sibul
3sl sojakastet
2sl autrikastet
200ml vett
1/2 dl suhkrut
veidi soola
Lõikasin kana väikesteks tükkideks ja pruunistasin kergelt pannil. Lisasin pruunistamise ajal ka ingveri, küüslaugu ja tükeldatud sibula. Eemaldasin segu pannilt ja valasin vee asemele, lisasin suhkru ja keetsin sellest siirupi. Kui siirup valmis, panin kana siirupisse ja lisasin soja- ning austikastme. Edasi hautasin hetke kaane all kuni liha oli valminud. Lisasin maitse järgi soola ja valmis see oligi. Väga mõnus magusapoolne kana. Nagu mett oleks kasutanud :)

Kana kõrvale tegin nuudliroa. Kasutasin Santa Maria Thai vokinuudled. Kasutasin:
2 peotäit nuudleid
200grammi külmutatud juurvilju (selline vokisegu kus oli sibulat, paprikat jne, ribadeks lõigatud)
300ml vett
2sl sojakastet
1sl austikastet
1tl riivitud ingverit
1tl purustatud küüslauku
soola
Kallasin vee pannile, lisasin nuudlid ning külmutatud juurviljad ning hautasin kaane all kuni need olid suhteliselt valmis. Edasi lisasin kastmed, ingveri ja küüslaugu ning veidi soola. Valmis see oligi.

Kaasa oli kõigepealt väga üllatunud, et mis sa oskad hiina toitu teha või...nohh oskan miskit jah. Raske see ikka on. Serveerisin ära ja kui esimesed ampsud olid võetud, keerasid minu poole suured silmad küsimusega, et miks ma VAREM seda teinud pole??? Pole nagu pähe tulnud teha, ükspäev muska tuli töölt ja rääkis kui head nuudlivokki ta töö juures sai, sealt tuli mõte alles. Kui toit oli juba poole peal, tuli uus kommentaar, et hiina toitu me enam välja sööma ei lähe, see on täpselt sama hea! Ei nohh, mina olin igatahes kõrvust tõstetud :)))) Hea meelega teen seda veel :) Järgmisena proovime siis kevadrulle ka ehk isegi.

Head isu!