Showing posts with label Ampsud. Show all posts
Showing posts with label Ampsud. Show all posts

Monday, December 12, 2011

Magusad pärmi-lehttaigna rullid

See oli laupäeva hommik ja kell polnud veel kümmegi kui mul juba kuklid ajus kerkisid :) Tegin magusaid vanilje-mandlirulle ja sarapuupähkli rulle. Kasutasin:
Pärmi-lehttainas
taluvõi
Marsan Ekströms vaniljekaste
mandlilaastud
purustatud sarapuupähklid
demerara suhkur
Valmistusviis oli mõlemal juhul sarnane: Rullisin taigna lahti ja pintseldasin sulatatud võiga üle. Vanilje-mandlirullide jaoks segasin vaniljekastme pulbri vähese piimaga kokku ja pintseldasin ka selle taignale. Panin kastmepulbrisse vähe piima ja tegin hästi paksu vaniljekastme, et see vahelt kohe välja ei voolaks! Toimis, ei voolanud kuskile ka küpsemise ajal. Seejärel puistasin taignale ka mandlilaaste ning raputasin suhkrut. Valisin demerara ja fariinsuhkru vahel aga tegelikult võib panna ka täiesti tavalist valget suhkrut kui pruuni ei leidu. Edasi rullisin taigna kokku ja lõikasin tükkideks, täpselt nagu kaneelirulle teeks. Asetasin rullid ahjuplaadile ning raputasin igaühele veel natukene suhkrut ja mandlilaaste peale. Sarapuupähkli rullide puhul raputasin võiga määritud taignale jällegi suhkru ja seekord siis purustatud sarapuupähkleid. Jällegi keerasin rulli ja ahjupannil raputasin veel pähklipuru ka iga tüki peale. Ahjus 200 kraadi juures kuni rullid on kuldpruunid. Maaailma head ja eriliselt lihtsad ikka. Minu erilised lemmikud on vaniljekastmega aga sarapuupähkel meeldib mulle ka väga niiet need olid ka jube maitsvad :)
Head isu!

Sunday, December 4, 2011

Croissant

Tavaliselt mõnus pühapäev on täna :) Sai juba ka vähe küpsetatud ja kuna väike tegelane magab, kasutan aega hästi ära ja panen kohe kirja ka tänase ahjutäie.
Täna oli laisa inimese küpsetamise päev. See tähendab, et kasutasin valmis pärmi-lehttainast. Tegin sellest kahte sorti croissante: juustu-basiiliku ja juustu-sibula. Räägin lähemalt juustu-sibula sisust ja eelkõige seal kasutatud sibulast. Kallis kaasa tuli ükspäev töölt jutuga, et sealses söögikohas on maitseainete kõrval ka kuivatatud sibulatükid, mida toidule raputada saab. Ütlesin et jajaa, santa marial on jah mingid sibulalaastud ja küüslaugulaastud nendes pisikestes purkides. Sellepeale raputas ta pead, et neil on kohe suured pakid ja suhteliselt suured sibulatükid. Eks sinnapaika see jutt sel päeval jäi aga järgmine kord kui poodi läksin, tulid need sibulad mulle maitseainete riiuli juures meelde ja üles ma need sealt leidsingi. Korralikud suured pakid kergelt pruunistatud kuivatatud sibulast. Mitte rõngad ega ribad vaid tükid, suhteliselt suured tükid tõesti. Ostsin koju ühe paki ja nüüd kasutan neid kõikjal. Hämmastavalt maitsvad asjad. Vahepeal lausa krõpsude pähe söön neid kui toitu teen :)))) Mõnusalt krõbedad on ka. Ma Eestis ei ole neid varem poes tähele pannud ja võimalik, et pole osanud otsida lihtsalt aga neid kavatsen ma siit väga palju kaasa osta kui tagasi tuleme ja Eestist neid tõesti saada ei ole! Neid samu sibulaid kasutasin ka tänastes juustu-sibulacroissantides
Koguseid pole väga mõtet kirja panna kuna see kõik käib jälle tunde järgi aga mina kasutasin:
Pärmi-lehttainas (mul oli kokku seda 0,7kg aga tegin ka viineripirukaid)
Taluvõi - seda läks umbes 25g 0,7kg peale
külmutatud värske basiilik
riivitud juust
kuivatatud sibulatükid
sool
muna
Rullisin taigna ristkülikukujuliselt lahti ja määrisin seda sulatatud võiga, mille peale raputasin juustu ja kergelt soola. Ühele tainapoolele raputasin veel hakitud basiilikut ning teisele kuivatatud sibulatükke. Lõikasin taignast kolmnurksed tükid ning rullisin need kokku alustades laiemast otsast. Seejärel tõstsin ahjuplaadile ja määrisin enne ahju (220 kraadi) panekut munaga. Ahjus hoidsin kuni olid kuldpruunid. Maailma lihtsad ja jube head tulid :) Kui aus olla siis kui ma oleksin teadnud, et need juustu-sibulacroissandid nii hästi maitsevad, poleks ma vist viineripirukaid üldse tegema hakanudki ja basiiliku omasid oleksin ka vähem teinud :)
Head isu!

Pannkoogid pärmiga

Juba ammu olen proovinud teha häid pakse pannkooke nii sooda kui küpsetuspulbriga aga need vajuvad ikka peale jahtumist ära seega läksin nüüd kindla peale välja ja tegin pärmiga.
Kasutasin:
25g pärmi
500ml piima
600g jahu
2muna
10sl suhkrut
0,5tl soola
0,2dl õli
vanillsuhkrut
Sulatasin pärmi soolaga ning segasin suhkru, lahtiklopitud munade, piima, jahu ja teiste ainetega ja lasin kerkida. Päris suureks kerkis, mul jäi kausist igatahes puudu ja hakkas üle ajama :) Kavatsesin tainast kaks korda kergitada aga kui juba üle kerkis, hakkasin ruttu küpsetama, et tainast eest ära saada ja unustasin täielikult eelmise mõtte. Mõnus, päris õiged paksud pannkoogid, ma olen rahul :)
Head isu!

Õhtul saime pannkooke filmi kõrvale nosida, seekord oli kinokavas film nimega "Immortals." See film oli nii halb, et ma ei taha sellest rohkem rääkida. Samas paar päeva tagasi vaatasime filmi nimega "Drive," mis mulle väga meeldis. Kuigi tegemist oli täiesti tüüpilise draamaga siis heaks teeb filmi selle venitatud kaadrid. Pikad kaadrid sellest kuidas mees lihtsalt aknast välja vaatab või mööda linna ringi sõidab. Kuidagi lummavad kaadrid lausa, palju annab nendele juurde ka soundtrack, mis oli samuti super! Film oli ülimalt uimane ja aeglane ning kui üldiselt ajaks see mind närvi siis selle puhul tegi see just filmi heaks :)

Monday, October 17, 2011

Põdra keel

Keelega on nii, et kellele meeldib ja kellele mitte. Mõne jaoks on kõigest mõte sellest lausa tülgastav. Mina vähemalt proovin ära kõik veidrused mis ette satuvad. Keel on tavapärane minu jaoks, ei midagi erilist ega vastikut. Igatahes üles ma selle kirjutan, ehk keegi tahab proovida :) Puhastasin keele ning panin külma veega potti, kuhu lisasin vürtsi, terapipart, soola, loorberilehte. Maitseainetega keel kees ikka no paar tundi. Kuskil 2,5-3h. Seejärel võtsin keele kuumast veest ja tõstsin kõrvale asetatud külma veega kaussi, kus keelel lõi nahk lahti ning selle sai ära tõmmata. Seejärel jahutasin ning lõikasin lahti. Kahju, et aega oli seekord vähe, muidu oleks teinud ka tarretise ümber aga eks teine kord. Head isu!

Sunday, September 18, 2011

Kerged pestorullid juustuga

Kui on tulemas külalisi või tahaks ise miskit head näksimist õhtuse filmi kõrvale siis üks kindlamaid asju, mis alati peale läheb, on lehttaigna pestorullid. Panen selle siia kirja kuna kui olen neid teinud siis paljud on küsinud mis sinna vahele olen pannud jne.Ostan tavaliselt kas lehttainast või pärmi-lehttainast. Seekord viimast. Eriti meeldib mulle lehtedena müüdav tainas mitte kokku rullitud. Kiloses pärmi-lehttaignas on 4 lehte, millest saab neli rulli, igast rullist üks plaaditäis ampse. Kilo taigna peale läks täpselt üks purk (190g) pestot. Mul oli kaks poolikut purki, üks tavaline basiilikupesto, teine tomati-basiilikupesto, mõlemad sobivad ideaalselt. Omavahel kokku ma neid ei sega, ikka üks rull ühe pestoga, teine teisega :)
Igatahes rullin lehe laiali vähe piklikuks, määrin peale veidi kas sulanud võid või õli. (mõni pesto on ikka väga õline, siis lisaks õli ei pane) Selle peale 2 suurt tl pestot ja ajan laiali, raputan peale juustu ja veidi soola ning rullin tihedalt kokku. Lõikan suhteliselt õhukesteks tükkideks ja laotan ahjuplaadile. Kuna vahel on õli/või, siis pealt ma neid enam ei määri muna ega millegagi. Ahjus on 225 kraadi juures kõrgemas vahes kuni pealt on kenad kuldpruunid. Imemaitsvad :) Kui külmikus on üleliigset vorsti või seeni või mida iganes, saab samu ampse teha ju tegelikult kõigest: singi-juustu, seene-juustu, tomati-basiiliku, whatever ja kõik on maitsvad :)Head isu!

Thursday, August 25, 2011

Heeringakreemiga/Singikreemiga ampsukad

Lisaks võileivatordile pakkusin viimase tööpäeva lauale väikeseid ampsuleibasid heeringakreemiga ning saiasid singi-basiiliku kreemiga. Singikreem tuli suures osas juba tordist üle jäänud singi-majoneesi segust, mida mul oli alles 250 ml. Sellele kogusele lisasin 1 pk Creme Bonjour küüslauguga toorjuustu (200 g) ja peotäie värskeid basiiliku lehti ning vahustasin. Segu jätsin paariks tunniks külmkappi seisma, et see pärast tordipritsiga saia peal kena välja näeks. Vahepeal võtsin saia ette ning surusin pitsiga saiast ringikesed. Laotasin need kandikule ning külmkapis oleva kreemi toppisin tordipritsi sisse ning pritsisin massi saiadele. Basiiliku maitse oli tugevalt tuntav ning ka kreemi värvus sai vahvalt rohekas :)))) Maitsesid hästi ja kadusid kiirelt!Kuna tahtsin nii saia kui leiba, otsustasin leiva peale teha miskit soolasemat. Valik langes heeringa peale. Ostsin 400 grammise paki suitsumaitselist heeringat õlis, nõrutasin seda majapidamisepaberi peal ning viskasin seejärel blenderisse, kuhu lisasin ka kaks pakki maitsestamata toorjuustu (kokku 400g). Kasutan hetkel igasuguseks peenestamiseks blenderit kuna mu saumikser on ära maal, muidu on saumikser selleks tööks arvatavasti mugavam. Heeringakreemi sisse miskeid maitseaineid ei olnud mõtet panna, segu iseenesest sai juba soolane ja heeringa spetsiifiline maitse on nii tugev, et ma ei oskaks sellele miskit maitseainet lisada, millel ka mõtet oleks :) Kreemi lükkasin jälle külma paariks tunniks ning seejärel pritsisin leivale. Kuna kasutasin vormileiba, siis leivaviilud lõikasin neljaks lihtsalt. Heeringakreemiga leivad tulid nagu ... heeringakreemiga leivad :) Mõnusalt (toor)juustused. Head soolased ampsud!

Mis ma järgmisel korral teisiti teeks oleks vast see, et lisaksin kreemidele eelnevalt vahustatud vahukoort (näiteks Rama Cremefine vahukoort - soolaseit toite tehes meeldib mulle see rohkem kui igasugused Tered ja asjad), mis annaks kokku mõnusalt vahuse kreemi.

Head isu!

Monday, August 15, 2011

Kodused bruschettad

Kookide vahepalaks kasutasin oma tomateid ära, et miskit maitsvat soolast teha. Sain ka peotäie ise kasvatatud basiilikat ning endal oli mul olemas ka muid bruschetta jaoks vajalikke tooteid. Kõigepealt tahtsin ma aga saada pikka prantsuse saia, mida minu teadmist mööda müüake Tallinnas ainult Stockmannis, Kaubamajas ning Keskturul. Mina tean, et turul müüakse, Stocki ja Kaubamaja kohta olen lihtsalt kuulnud, et olevat. Prismad, Rimid ja muud ketid seda igatahes ei müü, olen korduvalt vaadanud. Keskturul vahetult enne turuhoonesse sisenemist on trepi peal üks saiaputka. Sealt ostsin ära kaks viimast imepehmet prantsuse saia.

Saia katteks kasutasin järgmist:
5 keskmist tomatit
1 hääästi suuur sibul
suur peotäis basiiliku lehti
3 pisemat küüslaugu küünt
oliiviõli
sool
pipar
NoMu Veggie maitseainet

Hakkisin tomati, sibula hästi peeneks, peenestasin noaga ka basiiliku ning küüslaugu. Segasin rohke oliiviõli ja maitseainetega. Saiaviilud röstisin ja hõõrusin kergelt küüslauguga. Samas kuna panin küüslauku ka katte sisse, ei näinud erilist vaeva saia hõõrumisel. Tõstsin katte saiale ja imemaitsvad bruschettad olid valmis. Tõesti head saiad, peaks teinekordki tegema. Prantsuse saia peal on mõnusad väikesed ampsud mida ka külalistele pakkuda.

Head isu!