Showing posts with label Hoidised. Show all posts
Showing posts with label Hoidised. Show all posts

Saturday, September 8, 2012

Mis seeni mina korjan?

Olen sel aastal juba mitmel korral seenele jõudnud. Enamasti üksi aga kolmel korral ka mõne kaaslasega. Võiks öelda, et seentega on olukord meie kandis siiani olnud vähe nigel. Täna aga sain poolteist ämbrit üht-teist ja isa tõi samuti ämbritäie tatikaid välja. Sain just seened kõik puhastatud ja osad ka valmistatud ning kõige selle juures jäin mõtlema naljakate situatsioonide üle seenemetsas. Üldiselt on need seotud seentega, mida mina korjan. Alati kui keegi on mul metsas kaasas ja mina oma tavapäraseid seeni korjan, vaatab kaaslane suurte imestunud silmadega, mis jama ma korjan, ise kommenteerides, et ta just pani vähe eemal sellistele jalaga :))) Tihtipeale aga, kui ma kodus enda seened valmistan ning serveerin, siis peale maitsemist ei pane ta enam jalaga vaid korjab ise ka hea meelega. Toon siin siis välja läbilõike seentest, mis minu korvi satuvad. Järjestuse panen selliselt, mille leides mul kõige parem meel on, on esimene :) Lisan iga seene juurde ka lingi, kust on näha, et see on tegelikult ka söödav ja hea.
Kuuseriisikas
1. Kuuseriisikas.
Minu absoluutne lemmik! Tavapärane retsept on kuuseriisikas omas mahlas ehk lõikan seene katki, viskan kastrulisse ning kuumutan veidi. Seenest endast tuleb mahla, millele lisan veisi soola, suhkrut ja äädikat ning purki. Kõige lihtsam ja parem. LINK
2. Suur sirmik. Sellest mul endal hetkel pilti ei ole. Eile saime mõned metsast aga praadisin kohe ära. Lingil on ka pilti näha. Mina viskan seene varre minema aga kübaraosa lõikan neljaks ning kastan läbi soola-pipraga maitsestatud munast ning jahust ning seejärel pannile. Praen kuni seen on kuldpruun. Imemaitsev snäkk või kui neid rohkem on siis lausa õhtusöök. Soovitan praetud seent ka majoneesiga leiva peale panna, mmm... Peale proovimist ei pane enam jalaga :) LINK
Kukeseen
3. Kukeseen. Ei vaja erilist kirjeldamist aga tarvitan praetuna või tavalise kastmena. LINK
Lehter-kukeseen
4. Lehter-kukeseen. Seda ka paljud ei korja aga tegelikult on ta väga hea. Kasvab nö perekondadena hästi tihedalt koos ja teda on päris palju (vähemalt meie kandis) See on ka maitsev praetult. Säilitamiseks praen või ning soolaga ära ja hoian sügavkülmas. Kasutan näiteks seenepasta tegemiseks. LINK
Männiriisikas
5. Männiriisikas. Ei vaja ka erilist tutvustamist. Tarvitan marineeritult. See on ses mõttes keeruline seen minu arvates, et seda peab leotama ja seejärel kupatama enne kui üldse marineerima saab hakata. Kui aga kõik töö on tehtud, on vili hea :) LINK
Võiseen
5. Võiseen. Jällegi marineeritult või hoopis soolatult. Jube hea on seenesalat võiseenest, kus kupatad seened ära, tükeldad, lisad sibulat ning hapukoort ja soola. Lihtne aga maitsev. Mul endal pilt paha kuna tegin selle peale seene pesemit. See on igavesti limane ja märg. LINK Võiseenega koos korjan ka kaseriisikat. Eraldi ma kaseriisikat otsima ei lähe aga kui leian, võtan kaasa. LINK
Timpnarmik
6. Timpnarmik. No see on esimene, mille peale ma kuulen, et ma igast saasta korjan. Ei tea, minule maitseb. Jällegi seen, mida võib panna otse pannile ning maitseb imehästi. Tavaliselt praen narmikud, kukekad ja puravikud kõik koos ning panen kas sügavkülma või purgiga külmkappi. Purgiga need aastat ei säili aga mõned kuud on meil küll vastu pidanud. LINK
Eraldi ma välja ei hakanud tooma aga väga maitsevad mulle ka igasugused puravikud. Neid on nii palju erinevaid sorte, et ma ei teegi neil väga vahet. Teistest eristan kivipuravikku, kuna see läheb siniseks lõikekohast ning sapipuravikku, kuna see maitseb kibedalt. Üks sapipuravik terves potis rikub ära kogu söögi. Seetõttu maitsen ma absoluutselt igat puravikku enne kui korvi viskan. Panen lihtsalt keele vastu puraviku jalga lõigekohast ning kui muidu on toores puravik maitsetu siis sapipuravikul tunned kohe kibedat maitset. Viska suure kaarega minema sel juhul. Oi ma olen kallanud terve pannitäie seeni kunagi ära, sest sapipuravik oli hulgas :(
Seened, millele mina jalaga panen: Pilvik. No on mõttetu seen minu jaoks. Kui kellelgi on imehea pilviku retsept, palun jagage, tahaks kohe proovida, kas ka see seen võib hästi maitsta :)

EDIT! Unustasin täiesti ära sellise seene nagu kuldharik :) Mina kasutan nime kukehari. See käib otse pannile koos kõikide teiste imeheade söögiseentega. Kui leian, alati korjan. Ärge neid talluge!!! Jube tihti on metsas nendele metsas peale astutud :( LINK

Ilusat seenerohket sügist!

Friday, September 7, 2012

Pohlamoos õuntega

Nüüd siis lubatud pohlad, mis moosikas sai keedetud. Ka pohlad on Nõvalt korjatud ja kui nüüd mõtlema hakata siis see oli vist minu esimene teadlik pohlade korjamine ...? Võimalik, et kunagi väiksena käisin emaga pohlal aga ise ma seda ei mäleta. Seega tõesti esimene jah. Naljakas :) Viimased aastad oleme ostnud jõulude ajal pohlamoosi verivorside kõrvale aga no kui juba vorstid on ise tehtud siis mis see moosi keetmine sinna juurde enam on. Minu päris esimene isiklik pohlasaak oli 2,2kg. Kuna ma moosisuhkrut ei kasuta, mõtlen alternatiivne, et moos paksemaks saada. Pohlade puhul kasutasin jälle õuna. Mul oli parajasti mingit magusat suveõuna, mida sisse segasin.
Kokku kasutasin:
2,2kg pohlasid
950g puhastatud õuna
1kg suhkrut
Õunad püreestasin saumikseriga ning lisasin pohladele. Püreestasin selle tõttu, et minule isiklikult ei meeldi pohlamoosi sees õunatükid. Õun on rohkem maitseks ja tarretiseks. Segasin veel hulka ka suhkru ning keetsin tunnikese jagu. Suhkrut läks tavapärasest vähem aga pohlad säiliksid ju ka ilma suhkruta, lihtsalt keedetult. Sellisel juhul peaks aga moosipurgile avades suhkrut hulka panema kuna see on liiga hapu. Ma panin suhkru kohe sisse ära. Purkidesse sain kokku 2,85 liitrit moosi. Maitses jube hästi, tahaks kohe ka verivorsti juurde saada :)))

Head isu!

Mustikamoos

Käisin augusti jooksul kolmel korral mustikal aga moosipurke sain vaid mõned. Nüüd eelmisel nädalavahetusel Nõval seenel käies avastasin metsaaluse, mis oli veel praegugi mustikaid täis. Lisaks mustikatele oli seal ka palju pohli. Pohladest vähe hiljem aga etteruttavalt ütlen, et ka nendest tuli moos :) Ma ei ole viimased aastad eriti toormoosi teinud ... kui siis mõned üksikud karbid. Viimane kord kui minult küsiti, et kas ma tõesti raatsin mustikaid keeta, jäin ma täitsa mõtlema. Ilma suhkruta mari on muidugi hea aga palju ma mustikakooki ikka teen, mul veel ju ka maasikad ja muud marjad, mis vajavad koogitamist ning vahepeal tahaks lihtsalt kreemikooki ka :) Üldiselt on nii, et kui toormoosi sügavkülmast võtan, ei suuda me seda korraga ära süüa ja üle poole läheb halvaks. Kahju on. Seetõttu teengi moosid suhkruga keedetult. Need säilivad kaua ka avatuna. Mustikaid panin ikka mõned karbid ka niisama sügavkülma. Nõvalt korjasin tunni ajaga 4,5kg marju. Kasutasin korjamiseks kombaini. Ma parema meelega olen metsas korjamas vähem aega ning olen valmis kodus marjade puhastamisega tegelema. Oi, kui mul järgmine aasta natukene juba vaarikaid on, keedan ma mustikatest ja vaarikatest ühise keedise! Ei jõua juba ära oodata :)
Kaua säilivaks mustikamoosiks:
4,5kg marju
3,2kg suhkrut
Keeta tund aega tasasel tulel ja purkdesse.
Kuna ma ei hoia oma purke külmkapis, pean tegema korraliku suhkru kogusega moose, et need tõesti ka säiliksid. Vana kombe kohaselt käib 1kg marjade kohta 800g suhkrut, noh mul tuli peaaegu nii palju :) Sellise suhkru koguse juures ei saa moos mitte mingi valemiga käärima minna.

Head isu!

Monday, September 3, 2012

Põldmarjamoos õuntega

Viimastel päevadel on saanud palju mööda metsi mütata. Maaelu privileeg ja kavatsen seda nädala lõpuni nautida :) Seenelt tulles märkasin, et põlluäär sinetas põldmarjadest ja kuna seenesaak oli tõsiselt kesine siis vahetasin kodus ämbrid ning läksin põllu äärde marjule. Tegelikult olen ma juba kaks nädalat plaaninud põldmarju korjama minna kuid lihtsalt ei ole jõudnud. Mulle väga meeldib moos põldmarjadest, eriti hea, kui sinna oleks lisada ka väheke õunu. Õnneks oli meil parajasti ka veidi õunu kodus niiet moos läks keema järgmiselt:
3kg põldmarju
1,5kg puhastatud tükeldatud õunu
3,6kg suhkrut

Marjad ja õunad suhkruga potti ja hääästi vaikselt podisema, et kõigepealt suhkur ära sulaks. Siis võib kuumust lisada aga suurelt podiseda ei tohiks. 1,5h keetmist ja purkidesse :)
Head isu!

Tuesday, January 17, 2012

Karamellisiirup

See oli juba ammu kui minu pärnaõiesiirup otsa sai ja ma nii igatsen seda, et proovisin miskit uut siirupit valmistada. Esialgne mõte oli siirupist kohvi sisse. Minu tavaline tellimus kohvikus on karamellilatte, seega tegin karamellisiirupit.
Kasutasin:
225g suhkrut
170ml vett
1tl vanillsuhkrut
Kallasin kogu suhkru potti ja lisasin 60 ml vett. Kuumutasin madalal kuumusel nii kaua kuni suhkur oli sulanud. Enne ei tohiks segu keema lasta kui suhkur on täielikult sulanud! Kui on sulanud, panin kaane peale, keerasin pliidi kuumuse põhja ja lasin 2 min keeda kuni mass oli ilusat merevaigu värvi. Võtsin kaane pealt, kontrollisin, et segu oleks piisavalt karamelline ning kallasin korraga  ja kiirelt hulka ülejäänud vee. Kusjuures siin kohal soovitan jube ettevaatlik olla kuna vee lisamisel hakkab suhkrumass jubedalt mullitama ja võib pritsida. Ma ise hoidsin potikaant kilbina ees ja üle kaane ääre valasin :)))) Seejärel lisasin ka vanilli ja segasin kuni siirup oli segunenud. Kallasin pudelisse ja valmis. Panin külmkappi seisma. Arvestades suhkru kogust võib see päris pikka aega säilida :)
Täna hommikul tegin kohvi ja pannkooke. Lisasin törtsu siirupit kohvi sisse ja päris mõnus oli. Mitte päris Starbucks aga maitsev siiski. Panin sama siirupit ka pannkookide vahele ja vot need olid alles head pannkoogid!!!! Ma pole ammu nii palju pannukaid korraga ära söönud, endal hakkas ka hirmus lõpuks :)) Võimalik, et kohvi peale rohkem panna ei raatsigi, jääb hoopis pannkookide jaoks :)

Head isu!

Sunday, September 18, 2011

Marineeritud kurgid

Isegi varem kui tomateid marineerisin, sai ju tegelikult ka kurke tehtud. Miks aga blogimata jäi, oli vist seetõttu, et pildid purkidest jäid tegemata ja purgid läksid juba keldrisse ära. Viimastel päevadel on saanud aga kurke maiustada ja kui toas olevast purgist viimased viilud välja kummutasin, tuli meelde, et retseptki kirja panemata. Kuna mulle aga selle aasta kurgid väga meeldisid, tegin ruttu ühe pildi ja otsisin üles oma märkmiku, kuhu olin kirja pannud kasutatud kogused.

Pesin purgid ja ladusin purkide põhja mustsõstralehti ja tillivarsi-õisikuid. Kasutasin peenralt lühikesi kurke, hakkisin kõik viiludeks ja jagasin purkidesse ära. Kokku tuli seitse 680l purki. Koguse peale kasutasin kokku 8 suurt küüslaugu küünt, mis hakkisin pooleks ja jagasin purkide peale enam-vähem võrdselt ära. Igasse purki läks ka 4 tera pipart, 2 tera vürtsi ja 1 leht loorberit. Keetsin veekeetjas 1,5l vett, lisasin sellele 6sl äädikat, 1,5sl soola ja 3 tl suhkrut. Segasin marinaadi ära ja kallasin kurkidele. Kuumutasin purke nii 10-15 minutit ja sulgesin kaaned.
Marinaadi kogus on mul kirja pandud 1,5l kohta ja ma nüüd enam ei mäleta kas sellest piisas või jäi puudu, no igal juhul kui marinaadi jääb puudu, saab juurde teha.

Kui varasematel aastatel olen teinud liialt äädikaseid kurke siis see aasta tulid mõnusad mahedad :)

Head isu!

Monday, September 12, 2011

Salat suvikõrvitsast

Sain hiljuti kaks suurt suvikõrvitsat millest oli tarvis miskit valmis meisterdada :) Otsustasin teha salati purkidesse. Lisaks kõrvitsale kasutasin täiesti tunde järgi:
tomatit
sibulat - nii punast kui kollast
paprika
küüslauku
porrulauk

Kogused vastavad pildidl olevale AGA kõrvitsatest kasutasin ära vaid ühe kuna teine oli liiga vana ja puine. Teiste koostisosade koguseid selle tõttu ei vähendanud. Kõik mis pildidl, läks potti :)
Hakkisin kõik koostisosad, hautasin sibulat ja porrut poti põhjas väheses õlis, lisasin tükkideks hakitud paprika ning suvikõrvitsa. Viimasena tomat ja küüslauk. Maitsestasin soola, suhkru, pipra ning natukese basiilikuga. Tõstsin segu purkidesse ja kuumutasin nii 10 minutit.
Piltidelt tundub, et salat on jube vedel ja sogane aga täna just avasin ühe purgi õhtusöögi kõrvale ja vedelik on lihtsalt suhteliselt hägune aga muidu muud koostisosad ei ole puruks keenud ega midagi, kenasti terved tükid on. Ei ole krõmpsud aga seda ma ei eeldanudki :) Maitse on üllatavalt hea ... just üllatavalt, ma tavalist kõrvitsat ei söö ja suvikõrvitsaga on kokkupuude vähene seega ei teadnud mida oodata. Kokku sain 4x0,5 purki+ üks poolik 0,5 purk. Igatahes märkus iseendale - kui võimalik, tee seda järgmine aasta jälle :) Head isu!

Marineeritud kirsstomatid

Samal nädalavahetusel kui aias ürte korjasin, sai ka pisikesd armsad kirsstomatid kasvuhoonest ära korjatud ja plaaniks sai need purki pista. Sain väikse kausitäie tomateid, kogust ei oskagi öelda, ei kaalunud. Kõigepealt tegin hambaorgiga tomatitele augud sisse, et koored lõhki ei lööks ning jagasin need purkide peale ära. Lisaks viskasin igasse purki juurde kaksküüslaugu küünt, oksa tüümiani või paar lehte basiilikut (mõni purk tüümianiga, mõni basiilikuga), lehe loorberi, paar tera pipart ning tera vürtsi. Seejärel keetsin kokku marinaadi:
1,5 l vett
1,5 spl soola
1,5 spl suhkrut
3 spl äädikat

Kallasin marinaadi tomatitele ja kuumutasin nii 10 min, seejärel keerasin kaaned kinni. Kokku sain purke täpselt nii palju kui pildilt näha :) Enamik on 0,3l ja 0,4l purgid
Head isu!

Wednesday, August 10, 2011

Segasalat purki


Mulle jubedalt meeldib hilissuvine aeg, siis on aias ja metsas nii palju saadusi mida sisse teha. Seekord siis tegin salatit, mis koosnes tomatist, kurgist, sibulast, kapsast ja porgandist. Tahtsin teha sellist, mida võimalikult vähe kuumutama peab, et kõik värsked maitsed maksimaalselt säiliksid. Kogused tulid täpselt sellised nagu mul saadusi parajasti käes oli:

12 tomatit
1,1 kg kapsast
4 suurt porgandit
2 paprikat
9 kurki
9 sibulat

Hakkisin kõik ribadeks ja panin suurde kaussi, kuhu lisasin 100 ml õli, 1,5 sl soola, 1,5 sl suhkrut, 2 sl äädikat ning sügavkülmast 2 sl hakitud basiilikat. Segasin kõik korralikult ära ning asetasin salati peale lõikelaua raskuseks ning panin salati 24 tunniks külmkappi seisma.

24h hiljem segasin salati uuesti läbi, maitsesin, midagi lisada ma ei tahtnud, täitsa hea oli. Kummutasin salati potti ja kuumutasin seda 15 minutit. Edasi asi otse purkidesse ja kaaned peale. Tehtud! Maitsev sai, loodan, et peab vastu ka :)))
Minu kogustest tuli kokku 4,5 l salatit.
Täiendan postitust natuke kuna eile avasin ühe purgi salatit, et lauale panna. Varem maitsesin seda massi mis purki läks aga nüüd oli asi saanud veidi laagerduda ka. Super hea salat oli! Selle retsepti juurde peaks tärni panema, et hakkan ka edaspidi tegema seda. Ka sel aastal peaks paar purki juurde tegema!

Head isu!

Thursday, August 4, 2011

Letšo

Kasvuhoone hakkas tomateid viskama nagu kuuli kuulipildujast ... midagi oli tarvis ette võtta ja kuna mulle jubedalt meeldivad erinevad tomatikastmed ja letšod, saigi täna letšo tegu ette võetud. Seda on saanud teha ka eelnevatel aastatel, kunagi pole lihtsalt retsepti kirja saanud panna.
Korjasime siis kokku:
3 kg tomatit
1,2 kg rohelist paprikat
2 kg sibulat - selle pidin poest ostma, omadel lasen veel kasvada.
20 küüslaugu küünt

Maitsestamiseks läks:
pool klaasi suhkrut
3 sl soola
1 sl pipart
2 sl äädikat
4 sl hakitud basiilikat

Sibula lõikasin pooleks ning sellest ribad. Paprika ka ribadeks. Tomati jätsin sektoriteks kuna ma panen kõik korraga potti ja tulele. Tegelikult tahab tomat vähem hautamist kui sibul ja paprika aga jätsingi siis tomati suuremaks, nagunii läheb hästi katki. Küüslaugu lõikasin ketasteks. Poti panin tulele ja kuumutasin kogu segu kokku u 40 min kuni kõik oli pehme ja mõnus. Maitsestasin ning pistsin purkidesse. Kusjuures basiilika mida kasutasin, oli eelmise aasta värske basiilika, mis sügavkülmast võtsin, mitte kuivatatud. Seekord tegin suhteliselt magusa letšo kuigi pipart on seal ka ikka tunda. Järgmise laari jaoks hangin turult ka tšillipipart, et teha vähe vängemat möksi. Sellest kogusest sai 11 pooleliitrist purki.Head isu!

Thursday, July 14, 2011

Maasikamoosid

Suve alguses tegin mõne purgi maasikamoosi basiilikuga ja jäin ootama paremaid saake kuna suve alguse Eestimaise maasika hind oli ikka ulmeliselt kõrge! tuli turule kilohinnaga 10 eurot!!! Varsti oli maasikas 2.50 eurot aga esiteks polnud see minule hea aeg vaaritamiseks ja teiseks 2.50 on ikkagi vanas vääringus üle 40 krooni/kg. Päris palju moosimaasika hinnaks, eelmine aasta ostsin 20 krooni/kg!!! Turuhinnad on üldse ikka hämmastavad praegu - lähed üks päev turule, on hind 2.50 ja järgmisel juba 3 või 4 eurot. Hindasid tõsteti eelmisel aastal kuni 5 krooni võrra nüüd 1-2 euro võrra! Hämmastav alatus! Ma olen turumüüjate peale täitsa solvunud ja näiteks nektariinid ja muu puuvili on Prismas sama hinnaga, mina ei tea ... lõpeta või turul käimine ära. Kahju muidugi, mulle jubedalt meeldib turul käia ja Keskturg oli minu koduturg kus juba näod olid tuttavad ja tee selge. Lõpuks eelmine nädal oli ilusa maasika hind 3.50-6!!!! eurot. Lisaks nendele olid müügil ka sellised maasikad, millel sinine kiht oli juba peal ja kui maasikaid nuusutasin siis hallituse hais lõi kohe näkku - ja nende eest taheti 2-2.50 eurot kilost!!! Mul ei ole lihtsalt sõnu. Otsustasin, et mina see aasta maasikamoosi ei tee ja kõik. Solvusin lõpuni ära. Kuna ma aga pika vihaga pole siis juba nädal hiljem läksin turule ühte kilo maasikaid otsima ja leidsin imehead ilusad, suured maasikad hinnaga 2.80 kg. Kuna kalli kaasa ema ja vanaema olid ka huvitatud, andsin alla ja ostsin 16 kg ära. Siiani ei ole ma tegelikult rahul, et oma boikotti lõpuni ei viinud sest hind oli ikkagi jube kõrge aga muska sööb mul ju ainult maasika ja vaarika moosi ja kahju oleks kui mul talle talvel pudru peale maasikamoosi pakkuda poleks ju. Sellest kogusest võtsin siis 6 kg marju endale ja tegin kolme sorti moosi:
  1. Maasika keedumoos vaniljega
  2. Maasika keedumoos sidruniga
  3. Kõige tavalisem maasika toormoos
Ma tegin oma moosid vähese suhkruga, ei tea kas või mida see suhkru sisaldus mõjutab aga mulle ei istu need maasikad-suhkur 1:1 vahekorras moosid. Milleks siis üldse maasikad kui tahad suhkrut süüa? Ei tea kas häbeneda aga 6 kg moosi peale ei läinud mul isegi 1 kg suhkrut ära...
1. Maasika keedumoos vaniljega - selleks kasutasin 3 kg puhastatud maasikaid, tegin nad oma popi Tupperware pudrunuiaga puruks, lisasin u 400g suhkrut ja panin potiga pliidile. Kuskil nii 35 minutit keetsin, siis lisasin 1 pudelikese vaniljeessentsi. Huvitaval kombel ei olnud pakil ega pudelikesel kirjas palju seal sees on aga no teate küll neid pakke kus 4 ülipisikest klaaspudelikest on sees kas vanilje-, rummi- või muu essentsiga. Segasin moosi ära ja maitsesin. Suhkrut tundus isegi palju aga no veel vähem oleks vist lausa imelik panna??? Õigustan ennast veel ka sellega, et maasikad ise olid ka tõesti väga magusad :). Moos purkidesse, kaaned peale ja valmis!
2. Maasika keedumoos sidruniga - 1,5 kg puhastatud maasikaid potti, nuiaga puruks, 200g suhkrut hulka ja keema. Keetsin ka nii 30 minutit ja seejärel lisasin eelnevalt riivitud ühe suure sidruni koore ning sama sidruni mahla. Ostsin selleks kokku 5 sidrunit kuna arvasin, et neid läheb palju aga kui selle ühe koore ja mahla olin ära pannud ja maitsesin, sain kiirelt aru, et rohkem sidrunit pole kindlasti vaja. Edasi oleks juba liialdamiseks läinud. Moos jäi mõnusalt hapukas - sidruni hapukas, mitte vähese suhkru mõttes hapukas :) Peale sirduni lisamist keetsin veel vast paar minutit maksimum ja siis juba purkidesse ja valmis.
3. Kõige tavalisem maasika toormoos - Alles jäi veel 1,5 kg puhastatud maasikaid, need panin blenderisse ja tegin täitsa püreeks. Püreele lisasin 200g suhkrut ning maailma lihtsaim toormoos oli valmis. Ei pannud isegi mingeid lisandeid seekord. Moos plastiktopsidesse ja sügavkülma. Kaili käis ka eile külas ja rääkis, et ta pani toormoosi kilekottidega külma. Minu jaoks oli see jube ahvatlev mõte, et ohohh, võtab vähe ruumi ja igati mugav. Kui välja sulama võtad, siis paned moosi kuskile topsi, millega külmikusse sulama tõsta. Aaaaga teades missugune kobakäpp ma kipun olema siis olen päääris kindel, et kui MINA paneks oma moosid kilekottidega külma siis mingil hetkel oleks mul terve sügavkülm moosi täis ja ma peseks seda ning kiruks ennast. Mul võib kõike juhtuda - arvatavasti oleksin nädalaks puhkama sõitnud ja sel ajal oleks kõik päevad elekter ära ja moos läheks käärima ja kilekott plahvataks sügavkülmas nii, et kõik muud tooted oleks ka moosi täis. See oleks minu puhul nii tavaline seega ma hoidusin ilmselgest katastroofist aga mõte iseenesest mulle meeldis :)Vahvat moosikeetmist ja head isu!

Tuesday, July 12, 2011

Pärnaõiesiirup

Ükspäev sõbrantsi Tabasallu koju viies nägin kuidas seal paar inimest kilekottidega pärnaõisi korjavad. Ühesõnaga pärnad juba õitsesid, nüüd pidi kiiresti tegutsema kuna pärn õitseb väga lühikest aega ja õied tuleb noppida õigel hetkel kui need ei ole hakanud veel närbuma.
Parajasti oli plaan maale sõita, seega lootsin leida kohta kust puhtaid õisi korjata, linnast ju ikka ei korja. Maale jõudes hakkasin uurima kust võiks saada ja see polegi nii lihtne kui ma alguses arvasin. Lõpuks tuli välja, et sugulase sõbranna hoovis kasvavad pärnad ja need kenasti õitsevad. Mis siis ikka, redel autosse ja autole hääled sisse, sõitsime kohale. Mina ronisin redeli otsa, istusin ja korjasin, ema hoidis samal ajal redelit, et ma ei kukuks :) Saime suure prisma kilekotitäie õisi, mille jagasime sõbralikult pooleks, pool kotti kuivatamiseks ja pool kotti siirupiks - kõik olid rahul.
Kummutasin pool kotti õisi potti ja kallasin 2l keevat vett peale. Surusin õied ühe väiksema kaanega kuuma vee sisse ja jätsin 24 tunniks ligunema. 24 tundi hiljem võtsin väikese kaane õite pealt ära ja panin poti pliidile, kus lasin õitel keeda u 5 minutit (päriselt keeda, podisedes). Seejärel lasin natukene jahtuda ning võtsin peoga õied vedelikust välja ja pigistasin need vedeliku sisse nii kuivaks kui sain. Õitest tuli pigistades päääris palju õiemett, kõik kleepus mõnusalt :)
Pressitud õied läksid ära viskamiseks. Vedeliku (2l) panin pliidile ja lisasin sellele 1 kg suhkrut ning kuumutasin umbes 1,5h. Lootsin, et siirup läheb vähe paksemaks ka aga ei läinudki, täitsa vedelaks jäi. Samas ma ei tahtnud väga palju suhkrut panna ka niiet jäi vedelapoolne siirup. Isa maitses mu siirupit ja see pidavat pärnaõiemee maitsega olema :) Igatahes tõesti hea siirup on. Ma ei kasutaks seda morsi tegemisel :) vaid maitseks magustoitude sisse, pannkookide peale ja veel kohvi sisse maitseks. Mul just paar päeva enne siirupi tegemist oli peas mõte uurima hakata kuidas kohvisiirupeid tehakse ja kui omatehtud pärnaõiesiirupit maitsesin oli väga õnnelik, et sain kaks ühes :) Ühele osale siirupile mõtlesin veel, et ostan mõrumandli essentsi ja kui lahti teen, kummutan essentsi siirupi sisse, siis nagu PÄRIS kohvisiirup, väikse mandli kõrvalmaitsega :) Hetkel proovisin vaniljeessentsiga ja jube hea jäi küll.
Enivei, panin oma siirupi 0,25l pudelitesse ja kaanetasin.Täiendan postitust natukene kuna paljud on küsinud kuidas ma oma pudelid kaanetasin. Minu jaoks on see nii tavaline protsess, kunagi sai kõik siirupid pandud sellistesse pudelitesse, mis vajasid kaanetamist. Pudeli korke müüdi varem poes täpselt nagu praegu purgi kaasi ning neid kaanetati sellise "aparaadiga":Panid korgi pudelile peale, "aparaadi" korgi peale ning hakkasid sellega korki igast nurgast nö kinni suruma. Kuna see on suhteliselt raske töö ja ma ei olnud seda ammu kasutanud, pean tänama Mikit, kes mul selle töö õlle kõrvale ära tegi :) Õnneks meil oli veel ka korke alles vanast ajast aga kui kõigepealt neid poodi läksin otsima, tuli välja, et neid ei müüdagi enam. Turult soovitati otsida :)

Head isu!

Friday, June 17, 2011

Maasikamoos basiilikuga

Esimesed maasikad moosi tarvis ostetud ja uus moosi retsept ära proovitud!
Varasemalt olen teinud maasikamoosi mandlitega - oli väga maitsev aga pika seismise peale läksid heledad mandlilaastud moosis tumedaks ja nägid suhteliselt inetud välja. Samas maitselt oli ikka hea. Valmistasin seda 2009.
Veel olen teinud maasikamoosi piparmündiga - seda teen arvatavasti sel aastal jälle. Väga hea moos! Kui võrdlema peaksin, siis parem kui mandlitega. Seda valmistasin 2010.Seekord siis tegin maasikamoosi basiilikuga. Mõte tuli kunagi Tuuli poe moosiriiulit puistates kui avastasin sealt maasikamoosi basiilikuga. Mõte jäi mind kummitama aga kuna oli juba sügis ja maasikahooaeg möödas, jäi idee oma korda ootama.
Kiire tiir turu peal tehtud, sõitsin ootusäravalt kodu poolt. Üle poole aasta oodanud ja lõpuks oli käes aeg kui saan oma moosi kinnisidee realiseerida.

Kasutasin järgmiseid koostisosasid:
~2,2 kg puhastatud maasikaid
800 g suhkrut
4 värsket oksa basiilikut
pool pk Santa Maria kuivatatud basiilikut
1 sl vaniljesuhkrut
30g moosi paksendajat

Puhastasin maasikad ja lõikasin kõik neljaks. Mulle ei meeldi moosi sees terved maasikad. Olen varem isegi püreestanud maasikad keetmisel. Seekord seda teed ei läinud, neljaks lõikamine on minu jaoks igati piisav. Tegemist polnud ka hiiglaslike maasikatega, mis oleks vajanud kaheksaks lõikamist. Valasin marjad potti, segasin suhkru moosi paksendaja ning vaniljesuhkruga, kallasin segu maasikate peale, lisasin värsked basiiliku terved oskad ning segasin. Kui moos kerkis keema, lisasin pool pakki kuivatatud basiilikut. Kuivatatud basiilik pidavat paremini maitset andma ning see ju eraldab maitset veel ka purgis olles. Värske basiiliku oksad jätsin terveks, et ma saaksin need enne moosi purki panemist välja võtta. Ma ei tahtnud neid hakkida kuna arvan, et ma poleks saanud neid nii peeneks, et mulle ei jääks basiiliku lehe tükki hamba alla. Kuivatatud tükid on mõnusalt väikesed ja need ei sega moosi sees. Enivei, lasin moosi keema, keetsin umbes 20 minutit (pidevalt vahtu kogudes) ning panin seisma, et ka värske basiilik saaks veel maitset eraldada. Kuna pidin vahepeal linnas käima, jäi moos seisma kolmeks tunniks. Tagasi koju jõudes panin poti uuesti pliidile ja kuumutasin veel 10 minutit, et moos läheks vedelamaks ja mul oleks mugavam seda purkidesse tõsta. Enne purkidesse tõstmist tõstsin moosist välja basiiliku oksad. Moosi paksendajat ei olnud ma kunagi varem kasutanud aga kuna eelmise aasta tavaline maasikamoos jäi liiga vedel ja siirupine. Terved maasikad tõusid purgis olles ja siirup oli allpool. Paksendaja toimis väga hästi aga edaspidi kasutan arvatavasti moosisuhkrut, sellel pidavat ka olema moosi paksendav toime.
Reaalsus on see, et mul pole aimugi kui kaua tuleb tegelikult moosi keeta :) Ma keedan nii kaua kuni tekkinud mass on minu jaoks sobilik. Olen kuulnud 3 tunnistest maasikamoosi keetmistest ja ei mõista mis seal nii kaua keeta on. Samas ega kõigest siin maailmas ei peagi ega tihtipeale tahagi aru saada :) Küll kunagi saan teada mis teema sellega on.
Igatahes moos tuli väga hea, basiilik andis erilise nüansi, mistõttu moos maitseb nagu metsmaasikatest tehtud. Soovitan proovida, tõesti huvitav!Head isu!