Showing posts with label Ulukiliha. Show all posts
Showing posts with label Ulukiliha. Show all posts
Monday, October 17, 2011
Põdra keel
Keelega on nii, et kellele meeldib ja kellele mitte. Mõne jaoks on kõigest mõte sellest lausa tülgastav. Mina vähemalt proovin ära kõik veidrused mis ette satuvad. Keel on tavapärane minu jaoks, ei midagi erilist ega vastikut. Igatahes üles ma selle kirjutan, ehk keegi tahab proovida :)
Puhastasin keele ning panin külma veega potti, kuhu lisasin vürtsi, terapipart, soola, loorberilehte. Maitseainetega keel kees ikka no paar tundi. Kuskil 2,5-3h. Seejärel võtsin keele kuumast veest ja tõstsin kõrvale asetatud külma veega kaussi, kus keelel lõi nahk lahti ning selle sai ära tõmmata. Seejärel jahutasin ning lõikasin lahti. Kahju, et aega oli seekord vähe, muidu oleks teinud ka tarretise ümber aga eks teine kord.
Head isu!
Sunday, October 16, 2011
Pasteet põdra maksast
Kuna põdrajahi hooaeg on täies hoos, on järgnevad postitused põdramaigulised :) Kõigepealt panen kirja oma maksapasteedi retsepti, mida tegin põdra maksast. Kuna põdra maks on maailma suur, lõikasin selle neljaks ja saan neli korda pasteeti teha. Üks osa tuli umbes kolmveerandkilone tükk.
Ühesõnaga kasutasin kokku:

1/4 põdra maksa
2 keskmist sibulat
2 keskmist porgandit
4 küüslaugu küünt
1/2 pk taluvõid
soola
pipart
suhkrut
tüümiani
konjakit
Lõikasin porgandi tükkideks ning hautasin tükke pannil kuni need olid poolenisti pehmed, seejärel lisasin hakitud sibula, küüslaugu ning maksa ja hautasin edasi. Vahepeal lisasin soola-pipart, 1 sl suhkrut ja umbes 1 kuhjaga teelusikatäis tüümiani. Kui porgand oli pehme ja maks läbi küpsenud, võtsin panni tulelt ja ajasin kogu pannil oleva massi hakklihamasinast läbi. Pannile jäi ka vedelikku, selle kõik lisasin pasteedi hulka.
Kuna kasutasin hakklihamasina suuremat sõela, lasin massi kahel korral läbi. Kui mass olemas, segasin mikseriga ning maitsesin kas on soola juurde tarvis. Kui mass on veel väga soe, saab või lisada tükkidena ning mikserdades sulab see ise seal. Kui aga on juba jahtunud, peaks või eelnevalt pehmeks sulatama ja seejärel massi sisse mikserdama. Seejärel törts konjakit maitseks ning võib segu lõplikult ära segada. Konjakit natukene, et selle maitse ei tapaks kõike muud ja pasteet ei muutuks mõrudaks. Kõigepealt näiteks kolm-neli supilusikatäit ning sejärel maitse kas see on okei või tahad juurde panna.
Mõnus värske saiapäts juurde ja nosimine alaku!
Head isu!
Ühesõnaga kasutasin kokku:
1/4 põdra maksa
2 keskmist sibulat
2 keskmist porgandit
4 küüslaugu küünt
1/2 pk taluvõid
soola
pipart
suhkrut
tüümiani
konjakit
Lõikasin porgandi tükkideks ning hautasin tükke pannil kuni need olid poolenisti pehmed, seejärel lisasin hakitud sibula, küüslaugu ning maksa ja hautasin edasi. Vahepeal lisasin soola-pipart, 1 sl suhkrut ja umbes 1 kuhjaga teelusikatäis tüümiani. Kui porgand oli pehme ja maks läbi küpsenud, võtsin panni tulelt ja ajasin kogu pannil oleva massi hakklihamasinast läbi. Pannile jäi ka vedelikku, selle kõik lisasin pasteedi hulka.
Mõnus värske saiapäts juurde ja nosimine alaku!
Sunday, August 7, 2011
Metsanotsu pärlsibulatega
Ammu polnud päris liha teinud. Kui lähimineviku lihatoitudest rääkida, siis saab ainult grillitud kana mainida :) Eile tuli meile aga paar külalist, mis puhul otsustasime metssiga teha jälle. Metssiga on meie peres tavalisem lihatoit kui kodusiga, seega on mul juba ka oma nipid kuidas seda teha ja ka kuidas kindlasti mitte. Paljude arvates on esiteks metssealihal liiga spetsiifiline "oma" maitse. Seda saab tasakaalustada näiteks kadakamarjadega ja/või meega. Minu jaoks on mesi alati kindel asi mida metsanotsu puhul kasutan. Kui parajasti leidub, siis ka kadakamarju. Mitte aga selleks, et notsu oma maitset ära saada vaid see lihtsalt muudab liha maitse veel paremaks :) Teiseks jääb metsanotsu liha tihtipeale nätske ... kuidas võtta - iga liha jääb nätske kui seda liiga vähe küpsetada, metsanotsu vajab lihtsalt veel rohkem küpsemise aega kui kodusiga. See võib tulla hea ka pooleteise tunniga ahjus aga sel juhul peab see enne nii kaks päeva marinaadis laagerduma, muul juhul 2,5-3h ahjus. Ja ahjus olles ei tohiks liha kuiv olla, ikka mingi vedelikuga koos.
Mina võtsin hommikul sügavkülmast
välja oma lihatüki, mis kaalus u 1,5 kg, panin jäisena vette ligunema päevaks. Õhtul valmistasin marinaadi, milleks läks:
1 suur purk pärlsibulaid - mis ta ongi, kolmveerandliitrine vist.
1,5 sl soola
1 sl purustatud pipart
2 sl mett
10 kadakamarja
100 ml kuiva õunasiidrit.
2 sl sojakastet
1 keskmine sibul
4 küüslaugu küünt
Õunasiider mul lihtsalt oli üks poolik, seetõttu kasutasin ära, muidu poleks pannud ja usun, et midagi poleks ka muutunud.
Tükeldasin liha u 1,5 cm paksusteks viiludeks ja panin kaussi, kuhu peale lisasin kõik ained peale pärlsibulate ja siidri. Kadakamarjad litsusin noa alla puruks ja hakkisin neid veidi enne kui sisse viskasin, et need maksimaalselt maitset annaksid. Kui liha oli kõikide teiste ainetega kokku seebitatud, lisasin pool purki pärlsibulaid ning kallasin peale pool purki pärlsibula vett. Lisaks siider. Liha oli enam kui kolmveerand vedelikuga kaetud. Kausile kile v kaas peale ning külmkappi. Ahju panin liha alles järgmisel õhtul. Enne ahju panemist ajasin panni pliidil kuumaks ning praadisin igat viilu kahelt poolt paar sekundit. Pann peab ikka nii kuum olema, et see liha esimese kihi paari sekundiga pruunikaks tõmbab. Siis liha pannilt otse ahjukotti ning kotti valasin juurde teise poole pärlsibulatest koos vedelikuga. Kott kinni ja ahju. Kõigepealt panin 250 kraadi ja 20 minutit, edasi 160 kraadi ja 1 h ning lõpuni oli ahi lausa 120 kraadi juures. Kokku oli liha mul ahjus 2 tundi ja 30 minutit, siis panin ahju kinni aga jätsin liha veel suletud ahju 15 minutiks enne kui välja võtsin. Välja võttes lõikasin koti lahti ning serveerisin notsut vaagnal koos kotist tulnud pruunikate pärlsibulatega. Liha leem oli ka hea, sellest planeerisin keeta kastet juurde aga kuna esiteks polnud aega ja teiseks ma liha kõrvale vaid salatit pakkusin, ei hakanud seda tegema. Vaagnale tõstsin küll kastet kulbiga nii, et iga lihatükk sai ka natukene peale veel enne serveerimist.
Liha tuli maitsev, kes armastab rohkem magedamat toitu, soovitan vähem soola panna. Aga notsu tuli tõesti mõnusalt pehme ja hea. Üldse mitte kuiv ja nätske nagu mõni on harjunud metssiga mäletama :)
Head isu!
Mina võtsin hommikul sügavkülmast
1 suur purk pärlsibulaid - mis ta ongi, kolmveerandliitrine vist.
1,5 sl soola
1 sl purustatud pipart
2 sl mett
10 kadakamarja
100 ml kuiva õunasiidrit.
2 sl sojakastet
1 keskmine sibul
4 küüslaugu küünt
Õunasiider mul lihtsalt oli üks poolik, seetõttu kasutasin ära, muidu poleks pannud ja usun, et midagi poleks ka muutunud.
Tükeldasin liha u 1,5 cm paksusteks viiludeks ja panin kaussi, kuhu peale lisasin kõik ained peale pärlsibulate ja siidri. Kadakamarjad litsusin noa alla puruks ja hakkisin neid veidi enne kui sisse viskasin, et need maksimaalselt maitset annaksid. Kui liha oli kõikide teiste ainetega kokku seebitatud, lisasin pool purki pärlsibulaid ning kallasin peale pool purki pärlsibula vett. Lisaks siider. Liha oli enam kui kolmveerand vedelikuga kaetud. Kausile kile v kaas peale ning külmkappi. Ahju panin liha alles järgmisel õhtul. Enne ahju panemist ajasin panni pliidil kuumaks ning praadisin igat viilu kahelt poolt paar sekundit. Pann peab ikka nii kuum olema, et see liha esimese kihi paari sekundiga pruunikaks tõmbab. Siis liha pannilt otse ahjukotti ning kotti valasin juurde teise poole pärlsibulatest koos vedelikuga. Kott kinni ja ahju. Kõigepealt panin 250 kraadi ja 20 minutit, edasi 160 kraadi ja 1 h ning lõpuni oli ahi lausa 120 kraadi juures. Kokku oli liha mul ahjus 2 tundi ja 30 minutit, siis panin ahju kinni aga jätsin liha veel suletud ahju 15 minutiks enne kui välja võtsin. Välja võttes lõikasin koti lahti ning serveerisin notsut vaagnal koos kotist tulnud pruunikate pärlsibulatega. Liha leem oli ka hea, sellest planeerisin keeta kastet juurde aga kuna esiteks polnud aega ja teiseks ma liha kõrvale vaid salatit pakkusin, ei hakanud seda tegema. Vaagnale tõstsin küll kastet kulbiga nii, et iga lihatükk sai ka natukene peale veel enne serveerimist.
Liha tuli maitsev, kes armastab rohkem magedamat toitu, soovitan vähem soola panna. Aga notsu tuli tõesti mõnusalt pehme ja hea. Üldse mitte kuiv ja nätske nagu mõni on harjunud metssiga mäletama :)
Subscribe to:
Posts (Atom)